- Mieliśmy uzgodnienia o zniżce 10,25 proc. i to jest dla nas podstawa do rozmów. W sądzie chcemy walczyć o większą zniżkę. Jeżeli Rosja zgodzi się na 10,25 proc. bez sądu, to możemy się zastanowić nad wycofaniem pozwu - stwierdził turecki minister energetyki.
Pozew państwowego koncernu Botas przeciwko Gazpromowi został złożony do arbitrażu w Sztokholmie w październiku. Turcy domagają się tańszego gazu i to z datą od grudnia 2014 r. Na początku roku poprzedni minister energetyki głosił osiągnięcie porozumienia w sprawie zniżki na poziomie 10,25 proc. Jednak było to jedynie ustne porozumienie, z którego nie zrodziła się żadna umowa.
W zamian za taką postawę Rosjan, Turcy zaczęli blokować podpisanie umowy w sprawie gazociągu Turecki Potok. Do dziś końcowego porozumienia nie ma. I choć Gazprom ogłosił rozpoczęli prac, to jedynie na terenie Rosji.
Turcja kupuje gaz w Rosji od 1997 r., kiedy oba kraje podpisały umowę. Był to wtedy największy kontrakt Gazpromu. Rosjanie zobowiązali się przez 25 lat dostarczyć tureckiemu Botas 365 mld m3 Gazociągiem Niebieskim (16 mld m3) i Trasbałkańskim (16 mld m3). Zgodnie z warunkami cena i wielkość rocznych dostaw jest uzgadniania każdego roku. Strony mogę zerwać umowę, a wszelkie spory rozstrzygane są w arbitrażu międzynarodowym w Sztokholmie. Trzy lata temu Botas zrezygnował z zakupów ok. 6 mld m3 gazu, ale na to miejsce weszły prywatni tureccy odbiorcy.
W 2014 r. Turcja kupiła w Rosji 27,33 mld m3 co stanowiło 18 proc. eksportu rosyjskiego gazu i dało Ankarze pozycję drugiego klienta Gazpromu pod względem wielkości zakupów. Jeżeli wziąć pod uwagę, że średnia cena wynosiła 280-300 dol./1000 m3, to Turcy zostawili w Rosji 9,2 mld dol.