Rosja chce sprzedać udziały w Rosnieft

Niska cena ropy daje się we znaki rosyjskiemu budżetowi, dlatego też minister finansów chciałby sprzedać część udziałów w koncernie Rosnieft.

Publikacja: 17.01.2016 10:28

Rosja chce sprzedać udziały w Rosnieft

Foto: Bloomberg

Dziura w rosyjskim budżecie jest na tyle duża, że minister finansów Anton Siłuanow chciałby sprzedać część udziałów w koncernie Rosnieft. - Musimy podjąć decyzję, skąd wziąć pieniądze - powiedział Siłuanow w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija-1.

Rosyjskiemu budżetowi grozi dziura budżetowa wysokości około 36 mld euro. W prognozie budżetowej zakładano, że cena ropy w 2016 roku będzie na poziomie 50 dolarów za baryłkę. Jednak ostatnio cena spadła do 27 dolarów za baryłkę.

Jeśli taka cena się utrzyma, albo spadnie jeszcze bardziej, to w rosyjskim budżecie zabraknie 3 bilionów rubli - wyjaśnił minister finansów. Jego zdaniem załatanie tej dziury wymaga sprzedaży 19,5 proc. udziałów w koncernie Rosnieft.

Już od kilku lat rząd w Moskwie zastanawia się na sprzedażą części swoich udziałów w koncernie. Obecnie jest on właścicielem 69, 5 procent. W 2013 roku zapadła decyzja o sprzedaży udziałów, jednak została nieco później zrewidowana.

Minister Siłuanow przyznał, ze spadające ceny ropy naftowej postawiły Rosję przed sporym wyzwaniem. W Rosji połowa wpływów budżetowych pochodzi ze sprzedaży surowców energetycznych. - Cena ropy spadła - powiedział minister finansów. - Musimy skonstruować na nowo budżet, dostosowany do rzeczywistości i mniejszych dochodów - podkreślił Siłuanow.

Z prywatyzacji państwowych spółek budżet Rosji jest w stanie pozyskać około 1,8 biliona rubli - około 11,8 mld euro. Już w grudniu 2015 prezydent Władimir Putin wymienił Rosnieft i Aerofłot  jako kandydatów do prywatyzacji. Jednak analitycy podkreślają, że to nie jest dobry moment na prywatyzację - słabnący rubel i warunki rynkowe.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie