Kreml w poszukiwaniu utraconej ropy

Wyczerpują się źródła ropy w Rosji. Za 20 lat wydobycie może spaść o połowę.

Aktualizacja: 10.03.2016 06:09 Publikacja: 09.03.2016 16:20

Kreml w poszukiwaniu utraconej ropy

Foto: 123rf.com

Rosyjskie ministerstwo energii opracowało schemat rozwoju branży naftowej do 2035 r. Zastąpi ona już nieaktualną prognozę opracowaną pięć lat temu na bazie ropy kosztującej ponad 100 dolarów za baryłkę (db). Teraz jako podstawę do obliczeń wzięto markę Urals po 80 db (do 2020 r.) i 97,5 db po 2020 r.

Największym bólem głowy rosyjskich nafciarzy nie jest jednak cena ropy, ale wyczerpanie lądowych złóż odkrytych i eksploatowanych jeszcze od czasów komunistycznych. Do 2035 r. można będzie w nich uzyskać jedynie połowę dotychczasowego wydobycia (ok. 250 mln ton rocznie). Żeby Rosja utrzymała się w gronie głównych graczy rynku ropy, resztę wydobycia powinny dać nowe złoża, twierdzą eksperci ministerstwa.

Dlatego przygotowali cztery scenariusze rozwoju wydarzeń. Pierwszy umiarkowanie korzystny zakłada wzrost cen ropy i zdjęcie sankcji w 2016 r., a także ulgi podatkowe dla koncernów inwestujących w nowe złoża; pozostałe to scenariusz bazowy, scenariusz minimalny (zakłada utrzymanie sankcji i tanią ropę) oraz „plany koncernów", czyli wydobycie ze złóż starych i wprowadzonych do eksploatacji do 2022 r. Żaden ze scenariuszy nie prognozuje wzrostu wydobycia do 2035 r. Krótkotrwały wzrost nastąpi w ciągu najbliższych czterech lat; przez następne 20 lat rosyjskie pompy będą pracować coraz wolniej. W zależności od scenariusza produkcja ropy w Rosji spadnie o 1,2 proc. do 46 proc.

W 2015 r. Rosja wypompowała rekordowe 534,5 mln ton ropy (z gazowym kondensatem, bez kondensatu to 510 mln t). W 2035 r wg. scenariusza minimalnego rosyjskie wydobycie będzie na poziomie 292 mln t; wg planów koncernów będzie to 276 mln ton, w bazowym scenariuszu - 497 mln t, a w umiarkowanie sprzyjającym - 502 mln ton.

- Koncerny nie są zainteresowane w pokazywaniu wzrostu wydobycie. Zawsze lepiej pokazać mniej. To daje możliwość lobbowania i ulg fiskalnych - podkreśla Walerij Niestierow, analityk Sbierbank CIB dla gazety Wiedomosti.

Niepokoi też prognoza, że do 2035 r. popyt zewnętrzny na rosyjską ropę będzie większy, aniżeli możliwości eksportowe rosyjskich koncernów. Dziś Rosja sprzedaje za granicę blisko połowę wydobywanego surowca - ok. 240 mln ton i jego głównym dostawcą ropy na rynek europejski.

- Jednak do 2035 r. konkurencja znacznie się zwiększy. Kraje OPEC, a także USA będą coraz więcej sprzedawać za granicą w tym w Europie - zauważa Niestierow.

Aby uniknąć spadku wydobycia, Kreml chce udostępnić prywatnym koncernom złoża szelfu Rosji (w tym Arktyki). Do tej pory były one zarezerwowane dla Gazpromu i Rosneft, ale bez zachodnich technologii i kapitału sięgnięcie po zasoby podmorskie arktycznych rosyjskich mórz, nie jest możliwe.

Resort chce też ulg podatkowych i tanich kredytów dla firm inwestujących w nowe złoża. Rosyjscy eksperci przypominają, że takie pomysły pojawiają się od dawna, ale jak dotąd właśnie na pomysłach się kończyło.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie