W kwietniu wydobycie ropy krajów-eksporterów OPEC sięgnęło 33,217 mln baryłek/doba, podała agencja Bloomberg. To największe wydobycie od 27 lat, czyli od momentu, kiedy agencja prowadzi swoją ewidencję. Inaczej oblicza pompowanie OPEC agencja Reuters. U niej rekord 29-letni padł w styczniu (32,65 mln bd), a w kwietniu wypompowano 32,64 mln bd.

Obie agencje podkreślają, że wynik to efekt sytuacji w Iranie, gdzie kraj nadrabia czas stracony w wyniku zachodnich sankcji i chce jeszcze w tym roku osiągnąć wynik sprzed ich wprowadzenia. Iran już pompuje 3,5 mln bd, a do końca roku chce osiągnąć 4 mln.

Teheran nie zgodził się na zamrożenie wydobycia, na czym bardzo zależało tak kilku członkom OPEC w tym Arabii Saudyjskiej i Wenezueli a także Rosji. Tym samym do porozumienia w tej sprawie nie doszło.

Bloomberg podkreśla, że także lider OPEC Arabia Saudyjska zwiększyła w kwietniu pompowanie o 80 tys. bd osiągając 10,27 mln bd czyli najlepszy wynik od listopada 2015 r. Największy spadek wydobycia zanotował Kuwejt; ma to związek ze strajkiem w branży, który miał miejsce w połowie kwietnia.