Południowo-Ukraińska Elektrownia Atomowa zapełniła rosyjskim paliwem mniej niż połowę trzeciego reaktora. Resztę stanowi paliwo koncernu Westinghouse (TBC— WR) - podała agencja Unian. Do tej pory elektrownia pracowała wyłącznie na rosyjskim paliwie produkcji koncernu Rosatom.

- Decyzję o wykorzystaniu paliwa TBC-WR poprzedziło szczegółowe badanie paliwa przez specjalistów naszej elektrownia oraz Westinghouse - głosi komunikat ukraińskiej elektrowni.

Zmiana dostawcy paliwa do ukraińskich siłowni atomowych rozpoczęła się w 2015 r . W lutym 2016 r dostawę amerykańskiego paliwa otrzymała elektrownia w Zaporożu. W tym roku Ukraina chce kupić w Westinghouse ponad jedną trzecią potrzebnego swoim elektrowniom paliwa. Ma ich cztery z 15 reaktorami (Czarnobyl nie pracuje) i produkują 55 proc. potrzebnego krajowi prądu; dzięki temu Ukraina może też eksportować energię; drugim klientem pod względem wielkości zakupów jest Polska.

Szef Westinghouse Danny Roderick powiedział, że jego firma jest gotowa do zaopatrzenia w paliwo wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie.