Umowę podpisali szefowie narodowych operatorów gazowych - Bulgartansgaz i Eustream podała agencja Novinite. Firmy porozumiały się w sprawie wspólnego wystąpienia o środki unijne na inwestycję. W komunikacie podkreślają, że gazociąg pomoże Bułgarii zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu. Obecnie kraj ten w blisko 100 proc. zależy od dostaw z Gazpromu.

Projekt obejmie cztery kraje - także Węgry i Rumunię. Ma to być gazociąg uniwersalny; źródłem zaopatrzenia rury w gaz może tu być tak Europa zachodnia jak i Azerbejdżan, Irak, Iran czy Cypr Gazociąg Eastring jest jednym z trzeci w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej, które znalazły się na unijnej liście priorytetowych projektów energetycznych. Połączy Europę zachodnią, wschodnią i Bałkany za pośrednictwem hubów na słowacko-ukraińskiej i bułgarsko-tureckiej granicach. Gazociąg może też korzystać z ukraińskich magistrali.

Gazociąg będzie liczyć w zależności od wariantu od 832 km do 1015 km i mieć maksymalną przepustowość 40 mld m3 gazu rocznie. Szacowany koszt to 1,85-2,2 mld euro czyli jedną piątą kosztu przerwanego przez Gazprom projektu South Stream. Większość środków ma pochodzić z Unii.