- Według wstępnych danych dotyczących dostaw gazu z Gazpromu do krajów dalekiej zagranicy w okresie od 1 stycznia do 15 czerwca 2016 r. wzrosły o 15 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Wzrost sprzedaży w liczbach bezwzględnych wyniósł 10,2 mld m3 gazu ziemnego - podał prezes Aleksiej Miller.

Eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł aż o 80,4 proc., do Francji o 34,6 proc. Niemcy - największy klient Rosja zwiększył zakupy o 9,1 proc. a Polska o 0,32 proc.

W 2015 roku największy wzrost odnotowano w dostawach do Włoch. Gazprom zwiększył dostawy do tego kraju o 12,6 proc. (całkowite dostawy wyniosły 24,4 mld m3). Jest to drugi co do wielkości wynik w historii Gazpromu w dostawach do Włoch.

- Zapotrzebowanie włoskich klientów na rosyjski gaz ciągle rośnie – od 1 stycznia do 15 czerwca wzrosło o 5,3 proc. w porównaniu do zeszłorocznego rekordu. W rezultacie, Włochy są teraz tak dużym klientem jak Turcja i zajmują drugie miejsce wśród wszystkich krajów importujących gaz - podkreślił prezes Miller.

Tradycyjnie nie podał, które kraje zmniejszyły zakupy rosyjskiego gazu. Z innych źródeł wiadomo, że robią to m.in. republiki nadbałtyckie i Turcja.