Ukraińskie ministerstwo ekologii i bogactw naturalnych przeprowadzi analizę i ocenę ekologiczną nowych technologii poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego. To reakcja na polecenie premiera, by zwiększyć krajowe wydobycie gazu.

„Przy zwiększeniu ukraińskiego wydobycia musimy kierować się normami bezpieczeństwa ekologicznego; przewidując ewentualne skutki takich działań dla środowiska naturalnego - wyjaśnił minister Ostap Semerak, podała agencja Unian.

Minister dodał, że uproszczenie systemu wydawania pozwoleń na korzystanie z zasobów naturalnych oraz nowy system kontroli pozwoli zmniejszyć ryzyko korupcji w branży i zwiększyć wydobycie.

Po podniesieniu do rynkowej ceny gazu, ukraińskie firmy wydobywcze zaczęły zapowiadać zwiększenie inwestycji w wydobycie. Największa – Ukrgazwydobywanie (należy do Naftogazu, ma 90 proc. rynku poszukiwań i odwiertów), zapowiedziała w tym roku 51 nowych odwiertów.

W 2015 r ukraińskie firmy wydobyły 17,4 mld m3 gazu czyli o 2,8 proc. mniej niż w 2014 r. Władne wydobycie zaspokaja jedną czwartą krajowego zapotrzebowania, które w minionym roku wyniosło 68,3 mld m3 (+2,4 proc.). Resztę gazu Ukraina importuje; teraz głównie z Europy Zachodniej.