Surowiec - 140 tys. m3 - dostarczył gazowiec Arctic Aurora, który we wtorek przybił do kłajpedzkiego portu, poinformowała przedstawicielka Klaip?dos nafta - operatora terminalu, podał portal Delfi. To już 10 partia dostarczona w tym roku Litwinom przez Statoil.

Zamawiającymi są: Litgas, zajmujący się obrotem gazem; Lietuvos duj? Tiekimas (LDT) i Achema - producent nawozów, który jest głównym odbiorcą dziesiątej partii. Od stycznia do września do terminalu LNG w Kłajpedzie w sumie zawinie 12 gazowców, które dostarczą na Litwę w sumie 1,35 mln m3 gaz.

Trzej najwięksi litewscy odbiorcy kupują gaz u Statoil. Litgas i Lietuvos duju tiekimas (LDT) zarezerwowały dostawy norweskiego gazu już na dwa lata do przodu. LDT od października do końca grudnia wykorzysta całą moc terminalu, by re-gazyfikować 70 mln m3 (przywrócić gazową postać dostarczonego płynnego gazu).

Litgas zarezerwował terminal od października do września przyszłego roku dla re-gazyfikacji 303 mln m3 gazu. Firma ma podpisany długoletni kontrakt z Norwegami do 2024 r; rocznie kupować będzie 350 mln m3 norweskiego surowca. LDT zamówiła w tym roku 300 mln m3. Achema rocznie kupuje ok. 700 mln m3.