Tesla doszła w poniedziałek do porozumienia z SolarCity w sprawie akwizycji spółki. Amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne wykupi udziały w SolarCity warte łącznie 2,6 mld dol. To jak dotąd największa tego typu transakcja w sektorze energetyki słonecznej.

Jednostka gospodarcza powstała w wyniku akwizycji będzie sprzedawać pod jedną marką panele słoneczne, akumulatory domowe oraz samochody elektryczne. Jest to kolejny krok poczyniony przez miliardera Elona Muska, prezesa Tesli oraz największego udziałowcę SolarCity, w kierunku stworzenia wielobranżowej firmy, opierającej się w zupełności na energii odnawialnej. Firmy spodziewają się obniżenia kosztów nawet o 150 mln dol. w pierwszym roku działalności po zakończeniu transakcji. Połączenie ma skutkować wzrostem wydajności przemysłowej oraz redukcji kosztów pozyskiwania klientów, ponoszonych przez spółki.

Tesla złożyła SolarCity pierwszą ofertę wykupu już 21 czerwca. Spółki długo rozważały szczegóły transakcji i ostatecznie wyceniono udziały SolarCity na poziomie 25,37 dol. Kurs akcji SolarCity spadł w poniedziałek rano w handlu przedsesyjnym o 5 proc. do 25,36 dol. Cena akcji Tesli uległa natomiast niewielkiej zmianie i ukształtowała się na poziomie 234,95 dol.

Zgodnie z informacją podaną przez firmy, transakcja ma zostać zamknięta w IV kw. bieżącego roku, kiedy zostanie zatwierdzona przez większość udziałowców Tesli i SolarCity.