Ukraiński Energoatom zarządzający siłowniami jądrowymi kraju podpisał umowę na dostawy wzbogaconego uranu z firmą brytyjsko-niemiecko-holenderską URENCO. Uran trafi do zakładów amerykańsko-japońskiego koncernu Westinghouse w Szwecji, który wyprodukuje z niego paliwo do ukraińskich reaktorów. Kontrakt został podpisany na trzy lata. Do tej pory wszystkie tego typu kontrakty dostawał rosyjski Rosatom. Teraz to firma URENCO wygrała przetarg otwarty na dostawy uranu. Zaproponowała najniższą cenę i najlepsze warunki dostaw.

Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowski podkreślił, że firma różnicuje źródła dostaw nie tylko paliwa jądrowego ale i materiałów radioaktywnych. Do tego zdywersyfikuje też usługi transportu materiałów do elektrowni jądrowych, podała agencja Unian.

Thomas Haberlin dyrektor URENCO poinformował, że konkurencja na ukraińskie zamówienie była duża, ale URENCO złożył najlepszą ofertę. Firma zajmuje jedną trzecią światowego rynku usług wzbogacania uranu; ma fabryki w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Wykorzystuje w nich własną technologię centrafugowania.

Energoatom produkuje 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie i od roku odchodzi od usług rosyjskiego monopolisty Rosatomu.