Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowskij i Robert Butzke wiceprezes polskiej GE Power Sp. z o.o. podpisali w Kijowie memorandum o zwiększeniu współpracy przy modernizacji hal maszyn w ukraińskich elektrowniach atomowych. Ma to podnieść bezpieczeństwo pracy i zwiększyć moce produkcyjne ukraińskich siłowni.

- Współpracujemy z Energoatomem od początku 1990-tych lat. Najpierw jako przedstawiciele oddziału francuskiego koncernu Alstom; ale globalizacja postępuje i teraz jesteśmy częścią amerykańskiej korporacji General Electric. Liczę, że nasza współpraca będzie coraz większa. Nie tylko w dziedzinie, w której już współpracujemy, ale zostanie rozszerzona o nowe - cytuje Roberta Butzke agencja Unian.

- Mamy duże doświadczenie we wspólnej pracy, tak w serwisowaniu generatorów zmodernizowanych według technologii koncernu Alstom, jak i w nowych projektach unowocześniania wyposażenia ukraińskich elektrowni i podnoszenia ich efektywności – powiedział Niedaszkowskij.

Alstom Power ( od listopada 2015 r jest częścią GE) w 2008 r wykonała modernizację generatorów w elektrowniach jądrowych - Rowieńskiej i Południowo-Ukraińskiej. Z kolei GE, w skład której wchodzi polska spółka, to jeden ze światowych liderów w opracowywaniu technologii reaktorowych oraz urządzeń elektrycznych.