#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na energię i musimy być na to przygotowani – mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 02.03.2018 13:51 Publikacja: 02.03.2018 12:40

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

Foto: tv.rp.pl

Padł rekord na zapotrzebowanie energetyczne w Polsce, 26,3 GW, i nie musieliśmy ogłaszać 20 stopnia zasilania, bo system wytrzymał.

- Coraz lepiej zarządzamy system. To kwestia działań operatora. Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów i musimy być na to przygotowani - mówił Naimski.

Gość tłumaczył, czy bylibyśmy w stanie spokojnie zarządzać też systemem gazowym, gdyby zima trwała dłużej.

- Nie ma niebezpieczeństwa odłączania odbiorców od sieci. Magazyny gazu w połowie są pełne, zostało 50 proc. rezerwy. Możemy też przez gazoport w Świnoujściu sprowadzić dodatkowe ilości gazu. Jego przepustowość jest na razie wykorzystywana w 60 proc. przez kontrakty długoterminowe – tłumaczył.

- Byliśmy nawet w stanie pomóc sąsiadom. Sprzedaliśmy Ukrainie gaz w trybie interwencyjnym, bo Rosjanie obniżyli im ciśnienie w gazociągach – dodał.

Baltic pipe

Gość przyznał, że harmonogram jest realizowany, a projekt jest w fazie dojrzałej. - 15?letnie umowy przesyłowe zostały podpisane przez PGNiG z operatorami, więc pieniądze zostały położone na stole. 2022 r. to wyzwanie, ale będzie zrealizowane - ocenił Naimski. Zaznaczył, że na samą budowę przewidziane są 2 pełne sezony, 24-25 miesięcy. Skończyć musi się to jesienią 2022 r.

- Oprócz prowadzenia inwestycji na morzu, przebudowujemy w Polsce cały system przesyłowy z kierunku wschód-zachód na północ-południe – dodał.

Połączenie Orlenu i Lotosu

Naimski ocenił, że mamy szansę utworzenia firm paliwowej liczącej się w skali europejskiej. - To jest olbrzymi plus takiego posunięcia. Orlen stanie się dużą środkowoeuropejską firmą – mówił.

- Lotos jako marka będzie zachowany. Pozycja Lotosu na Pomorzu się nie zmniejszy, rafineria będzie pracowała – dodał.

100 lat polskiej gospodarki

Gość podkreślił, że wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym.

- Dotyczy to także sposobów i bezpieczeństwa dostaw energii. To element bezpieczeństwa gospodarki i całego państwa. Na naszych oczach rewolucjonizowane są technologie. Będzie to w dużym stopniu dotyczyło sposobów magazynowania energii. Wtedy odnawialne źródła energii zyskają nowe życie – tłumaczył.

- Ważne też będzie zarządzanie popytem na energię, co zmniejszy problem z pikami zapotrzebowania – dodał.

Smog

Naimski zauważył, że zlikwidowanie problemy smogu systemowo to bardzo trudna rzecz. - Nie stanie się to w wyniku kilku decyzji w 2 lata – przyznał.

Podkreślił, że trują nas kominy, gdzie często pali się śmieciami. - To wynika z biedy. Wiele osób w Polsce nie stać na dobre paliwo. Ogrzewają domy tym, co mają pod ręką – mówił.

- Wprowadzamy pilotażowy program. Zapłacimy z funduszy publicznych za termomodernizację domów, które tego wymagają, a właścicieli na to nie stać. Będziemy też wspierali wymianę pieców. Wszystko to razem wymaga jeszcze edukacji – dodał.

Padł rekord na zapotrzebowanie energetyczne w Polsce, 26,3 GW, i nie musieliśmy ogłaszać 20 stopnia zasilania, bo system wytrzymał.

- Coraz lepiej zarządzamy system. To kwestia działań operatora. Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów i musimy być na to przygotowani - mówił Naimski.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży