Pierwszym dziełem, którego zakup do kolekcji Muzeum wsparł mecenas, jest obraz "Bez tytułu. Astronauta" (wymiary dzieła: 180x220 cm, 2011 rok), autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych Wilhelma Sasnala. Urodzony w 1972 w Tarnowie twórca należy do grona najbardziej cenionych dziś na świecie malarzy, jego płótna znajdują się w zbiorach wielu prestiżowych muzeów i kolekcji prywatnych, między innymi w MoMA w Nowym Jorku, w paryskim Centre Pompidou, oraz w Tate Modern w Londynie.

Obraz, którego zakup wsparł mecenas Kolekcji Muzeum PGE Polska Grupa Energetyczna, to jedno z najnowszych dzieł artysty, który konsekwentnie w swej twórczości malarskiej zajmuje się interpretowaniem i przetwarzaniem wszechobecnych we współczesnym świecie fotografii. Przedstawia skafander amerykańskiego astronauty z jednej z misji na Księżyc, wystawiony jako eksponat muzealny w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian Institution w Waszyngtonie.

Publiczność będzie mogła zobaczyć obraz już pod koniec stycznia 2013 r. podczas wystawy prezentującej wybrane dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Wystawa potrwa do 31 marca.

Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstaje od chwili założenia instytucji w 2005 r., obecnie liczy ponad 350 wybitnych dzieł twórców polskich oraz zagranicznych i systematycznie się rozwija. W jej skład wchodzą dzieła o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa polskiej nowoczesności i dla polskiej kultury współczesnej. Powstająca kolekcja zostanie w przyszłości zaprezentowana w docelowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na placu Defilad.