Odłączenie reaktora było planowane na 48 dni i miało się zakończyć 23 czerwca. Według agencji Bloomberg, z powodu problemów technicznych, będzie przynajmniej o tydzień dłuższe. W trakcie przestoju bloku ma nastąpić wymiana 163 prętów paliwowych produkcji koncernu Westinghouse z USA ma pręty rosyjskiej firmy TVEL. Podobną operację w pierwszym reaktorze tej elektrowni atomowej przeprowadzono już jesienią zeszłego roku.

Poślizg może być kłopotem dla CEZ-u, właściciela temelińskiej siłowni. Energia pochodząca z elektrowni atomowych należy do najtańszych na rynku. W sytuacji dłuższego przestoju CEZ będzie zmuszony zrekompensować braki produkcji z Temelina, produkcją z innych, droższych źródeł, co oczywiście podniesie koszty jednostkowe.

W 2010 r. elektrownia w Temelinie wyprodukowała i sprzedała prawie 13,82 TWh. Druga należąca do CEZ-u siłownia jądrowa - Dukovany - mogła się pochwalić najwyższą w historii produkcją i sprzedażą - 14,18 TWh. To odpowiednio ponad 20 proc. i blisko 21 proc. całej zeszłorocznej produkcji czeskiego koncernu energetycznego.