Zakaz importu energii z elektrowni atomowych jest zgodny z prawem unijnym i międzynarodowym – ocenia  ekspertyza prawna zlecona przez Greenpeace i organizację Global 2000. Ekspertyza została wykonana przez niemiecką sepcjalistkę w dziedzinie prawa ochrony środowiska dr Michele John i austriackiego specjalisty w zakresie austriackiego prawa eneregtycznego dr Reinharda Schanda.

Zgodnie z prawem europejskim i zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) swoboda przepływu towarów i usług może zostać ograniczona z uwagi na ryzyko zagrożenia zdrowia lub ochronę środowiska.

- To wyjątkowa okazja żeby uczynić Austrię krajem w pełni niezależnym od energetyki jądrowej i tym samym od atomowego lobby.  Austriacy są w tej kwestii pionierami, ale wkrótce w ich ślady mogą pójść kolejne kraje w Europie – mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Austria planuje przygotować ustawę zakazującą importu energii z elektrowni atomowej tej jesieni. Rządowi doradzają w tej sprawie ekolodzy, w tym Greenpeace.