Doroczny raport przygotowany przez PAIIZ na temat energetyki wiatrowej potwierdził, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż w gospodarce. Na koniec września moc elektrowni wiatrowych w kraju wyniosła 1480 MW – o ponad 370 MW więcej niż w 2010 r. W ubiegłym roku dynamika wzrostu wynosiła 52,3 proc.
- Produkcja energii z wiatru to bezwzględnie dobry biznes – ocenił Wojciech Sztuba z firmy doradczej TPA Horwath, która przygotowywała raport dla PAIIZ.
Przypomina, że Polska jest położona w pasie dobrej i bardzo dobrej wietrzności, najlepsze warunki pod tym względem ma Pomorze oraz Suwalszczyzna. Wybudowanie 1 MW mocy w farmach wiatrowych kosztuje średnio 7 mln zł, zwrot inwestycji następuje po ok. 9 latach.
– Jedną trzecią przychodów producent energii z wiatru czerpie za sprzedaż energii elektrycznej, a dwie trzecie to przychody z zielonych certyfikatów. Otrzymuje 110 euro za MW – o 20 euro więcej niż w Niemczech – dodał Sztuba.
Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która uczestniczyła w przygotowaniu raportu, zwraca uwagę na dynamiczny rozwój branży, mimo trudnych uwarunkowań prawnych. Inwestorzy nie są bowiem pewni, jak długo takie wysokie wsparcie zostanie utrzymane. Rząd pracuje nad nową ustawą o odnawialnych źródłach energii, która może zmniejszyć wsparcie dla energetyki wiatrowej na lądzie. – Następuje konsolidacja rynku, przewodzą jej duże państwowe spółki energetyczne – ocenia Bartosz Marcinkowski, partner kancelarii DZP.