Podpisana dziś umowa zamyka transakcję nabycia przez spółkę celową PGNiG SPV 1 Sp. z o.o. 24.591.544 akcji stanowiących ponad 99,8 proc. akcji Vattenfall Heat Poland SA (VHP). PGNiG zapłaci Vattenfallowi 3.016,7 mln zł. Inwestycja została sfinansowana przez PGNiG z programu obligacji.

Dzięki przejęciu VHP PGNiG staje się koncernem multienergetycznym dostarczającym klientom ciepło, prąd i gaz. Zdolności produkcyjne elektrociepłowni i ciepłowni należących do VHP stanowią ponad 23 proc. całkowitych zainstalowanych mocy cieplnych w Polsce.

Dwa największe aktywa to Elektrociepłownie Siekierki i Żerań. Spółka jest również właścicielem ciepłowni w Kawęczynie oraz na Woli, a także elektrociepłowni i systemu ciepłowniczego w Pruszkowie. Łączna zainstalowana moc elektryczna źródeł to ok. 1 GWe a cieplna ok. 4.8 GWt.

VHP pokrywa około 75 proc. zapotrzebowania na ciepło w Warszawie i dostarcza 98 proc. ciepła do sieci SPEC, ma również ok. 3 proc. udział w rynku wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.

W ubiegłym miesiącu Tauron sfinalizował przejęcie niemal 100 proc. akcji innego z aktywów należącego do VHP - Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. Całkowita wartość tej transakcji wyniosła 4,62 mld zł, z czego Tauron zapłacił Vattenfallowi 3,5 mld zł. Pozostała kwota to wartość długu Vattenfalla wobec spółek grupy GZE, który przejął Tauron.