BNK Petroleum, amerykański koncern posiadający na Pomorzu sześć koncesji na poszukiwania gazu łupkowego, będzie kupował od grupy Lotos olej napędowy, który posłuży do zasilania urządzeń niezbędnych do prowadzenia odwiertów. Jak podaje gdańska spółka, paliwo wykorzystywane będzie m.in. do zasilania agregatów o łącznej mocy około 3 MW, które z kolei zasilają urządzenia wiertnicze, silniki czy pompy.
W zależności od zaawansowania prowadzonych prac średnie zużycie oleju napędowego może sięgnąć nawet 10 tys. litrów dziennie. Grupa Lotos podaje, że jest to wolumen porównywalny z tym, jaki w ciągu doby sprzedaje jej jedna stacja paliw. To niewiele w porównaniu z około 360 obiektami tego typu posiadanymi przez spółkę. Jeszcze gorzej wychodzi porównanie z niespełna 7 tys. stacji, jakie w ogóle są zlokalizowane w Polsce.
Za kilka lat firmy poszukujące gazu łupkowego mogą jednak stać się znaczącym odbiorcą paliw.
Kilka miesięcy temu Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, powiedział, że będzie dążył do tego, aby od 2014 r. w Polsce wykonywano co najmniej 200 odwiertów rocznie. Od 2020 r. ma być ich już 1 tys. rocznie. W efekcie popyt na olej napędowy może wzrosnąć w optymistycznym wariancie o kilkanaście procent w stosunku do tego, jaki dziś jest zgłaszany na stacjach paliw w całym kraju.
Grupa Lotos przerobiła w zeszłym roku 9,2 mln ton ropy, czyli o 13 proc. więcej niż w 2010 r. W efekcie udział koncernu w rynku produkcji paliw wyniósł 33,5 proc., a w rynku detalicznym 8 proc.