Litewska lekcja gazowa

W mijającym tygodniu wydarzeniem było porozumienie Rosneft z Exxon, otwierające Rosjanom drogę do złóż Ameryki, a Amerykanom - Rosji. Ale dla Polski ważne było to, co wydarzyło się na Litwie

Publikacja: 20.04.2012 12:13

Litewska lekcja gazowa

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Nasz niepokorny sąsiad konsekwentnie dąży do pozbycia się Gazpromu ze swojego terytorium. I wydaje się, że wreszcie jest na właściwej drodze. Litewski minister energetyki odwiedził Norwegię i spotkał się tam z czołowymi biznesmenami i władzami. Wrócił z tej wyprawy z tarczą: Norwegowie zgodzili się wesprzeć Litwę w jej bitwie z Gazpromem.

Pomysł jest tak prosty, że aż dziw, że u nas nikt na to nie wpadł. Otóż zanim Litwa wybuduje własny terminal LNG, do portu w Kłajpedzie wpłynie norweski pływający terminal. Statek zacumuje w porcie; zostanie podłączony do litewskich sieci gazowych. A że ma na pokładzie urządzenia do tzw. regazyfikacji (zamiany gazu skroplonego na ziemny) to gaz ze statku popłynie do litewskich mieszkań.

Norwegowie zgodzili się, by statek był zaopatrywany z najbliższego należącego do Statoil złoża na Morzu Północnym. Podróż zaopatrującego pływający terminal gazowca ze złoża do Kłajpedy zajmie 4-5 dni.

W czasie dzierżawy norweskiego statku, Litwini chcą zebrać inwestorów i postawić w porcie stały terminal. Liczą na udział sąsiadów z Łotwy i Estonii. Ci także chcieliby się pożegnać z rosyjskim gazem, ale na razie dostają zniżkę (15 proc.) i nie chcą drażnić niedźwiedzia.

Litwa natomiast nie ma już nic do stracenia. Kupuje od Rosji trzy razy mniej gazu niż Polska (ok. 3 mld m

3

rocznie), ale Gazprom jest na tym rynku monopolistą. W lutym Rosjanie wnieśli pozew przeciwko Litwie do Komisji ONZ ds. prawa w handlu międzynarodowym. Tłumaczy to ochroną swoich interesów.

W 2011 r. Sejm litewski uchwalił wprowadzenie do 2014 r. unijnego trzeciego pakietu. A to oznacza podział krajowego operatora - Lietuvos Dujos na firmę transportową i handlową, a tym samym na utratę kontroli przez Rosjan nad gazociągami Litwy.

Rząd zobowiązał też litewskie przedsiębiorstwa, by co najmniej 25 proc. zapotrzebowania na gaz, pokrywały paliwem z nowego terminalu gazowego. Wsparcie, jakiego Litwie udzieliła Norwegia, znaczenie wzmacnia pozycję małego kraju w starciu z gigantem.

Warto, by PGNiG, które czeka sądowy spór z Gazpromem, śledziło bacznie rozwój sytuacji na Litwie. Norweski (lub inny) łącznik może okazać się sposobem możliwym do wykorzystania także na naszym podwórku.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji