Reklama
Rozwiń

Lotos przymierza się do sprzedaży Lotos Kolej

Grupa Lotos SA poważnie myśli o sprzedaży zależnego Lotosu Kolej. W zeszłym roku na zlecenie Lotosu przebadano księgi spółki na potrzeby ewentualnej transakcji, której wartość może sięgnąć jednego miliarda złotych - poinformowały źródła

Publikacja: 22.02.2013 15:41

Przed rokiem Lotos sprzedał mniejszą niż Lotos Kolej spółkę zależną Lotos Parafiny. Informował wówczas, że rozważy sprzedaż także innych spółek niezwiązanych z podstawową działalnością, za którą uważa przerób ropy i wydobycie surowców.

Przez następne kilka miesięcy nic się nie wydarzyło. Ale teraz źródła rynkowe mówią, że Lotos jest bliski wyjścia na rynek z ofertą sprzedaży kolejowej firmą, która ma ponad 8-proc. udział w polskim rynku przewozów kolejowych i dokupiła nowoczesny tabor.

- W zeszłym roku zostało przeprowadzone due diligence spółki na zlecenie Grupy Lotos - powiedział rozmówca Reutera. Dwa źródła rynkowe potwierdziły tę informację.

Źródła zastrzegły, że ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży nie zapadła. A z uwagi na to, że Lotos jest kontrolowany przez skarb państwa, a Lotos Kolej jest sporą spółką, od ostatecznej decyzji do finalizacji transakcji może minąć sporo czasu.

- Temat jest. Realna jest decyzja w tym roku. Może to być zarówno sprzedaż spółki inwestorowi, jak i wejście na giełdę. Dużo zależy jednak od warunków rynkowych - powiedziała kolejna osoba.

Źródła szacują wartość transakcji nawet na miliard złotych. - Transakcja może mieć wartość kilkuset milionów złotych - powiedziała Reuterowi jedna z osób zorientowanych w sprawie. - Nie zdziwiłbym się gdyby to było około miliard złotych. Wbrew pozorom, transakcje sprzedaży spółek zależnych przez spółki skarbu państwa mogą być w tym roku motywem przewodnim na rynku - powiedziała inna osoba.

Dla Lotosu jest to szansa na pozyskanie kapitału na rozwój kluczowych projektów, przede wszystkim inwestycji w wydobycie ropy i gazu, po zakończonej znaczącej rozbudowie rafinerii, powiedzieli rozmówcy Reutera.

Sam Lotos przed ponad rokiem ewentualną sprzedaż spółek zależnych motywował możliwością koncentracji na podstawowym biznesie i co za tym idzie pozyskaniem dodatkowych środków na tę działalność. - Nie ma oferty sprzedaży spółki Lotos Kolej. Pamiętajmy, że jest ona kluczowym ogniwem w transporcie produktów z rafinerii gdańskiej

(ponad 60 proc.) - poinformował w piątek Reutera Mateusz Cabak, koordynator do spraw komunikacji Grupy Lotos. - Spółka jest wiceliderem przewozów towarowych w Polsce. Zarządzą flotą najnowocześniejszych lokomotyw i cystern kolejowych w kraju. Z powodzeniem zajmuje się również spedycją międzynarodową - dodał.

Fakt, że Lotos Kolej obsługuje swoją spółkę-matkę w ocenie znających sprawę osób nie musi być przeszkodą na drodze do sprzedaży firmy. Kwestie logistyczne można rozwiązać na przykład dzięki długoterminowym umowom z nowym właścicielem przewoźnika.

Potencjalne działania Lotosu w kierunku sprzedaży niepodstawowych aktywów wpisują się w przekaz Ministerstwa Skarbu Państwa, by kontrolowane przez skarb firmy wychodziły ze spółek zależnych, które nie są im koniecznie potrzebne.

Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach
Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń