Rz: CalEnergy Resources Poland pomoże Grupie Lotos zagospodarować złoża gazu szacowane na 4 mld m sześc. znajdujące się na obszarze koncesji B4 i B6, pod dnem Morza Bałtyckiego. Kiedy do tego dojdzie?
Paweł Olechnowicz:
Wybraliśmy koncern CalEnergy, ponieważ jest to firma z ogromnym doświadczeniem w eksploatacji ropy i gazu spod dna morskiego. Zdecydowaliśmy, że większościowy, 51-proc. udział w zyskach i kosztach będzie miała Grupa Lotos, ponieważ do nas należą koncesje, a CalEnergy – 49 proc. Obecnie prowadzimy badania, które mają wykazać, czy eksploatacja już udokumentowanych złóż jest opłacalna ekonomicznie. Następnie ustalimy harmonogram prac zmierzających do rozpoczęcia wydobycia i określimy, ile odwiertów trzeba będzie wykonać. Jeśli pierwszy etap prac, którym są badania sejsmiczne, zakończy się pomyślnie, to jest szansa, że jesienią rozpoczniemy wykonanie pierwszych odwiertów testowych.
Ile może kosztować zagospodarowanie bałtyckich złóż?
Badania sejsmiczne i odwierty rozpoznawcze to koszt rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Zdecydowanie więcej trzeba będzie zainwestować w odwierty wydobywcze. Ostateczna wysokość tej operacji zależeć będzie głównie od biznesplanu zagospodarowania złóż gazowych do wydobycia.