Na razie sprawdzają się ukraińskie zapowiedzi radykalnego obniżenia zakupów gazu w Rosji. W dwóch pierwszych miesiącach roku Naftogaz kupił od Gazpromu 4,7 mld m
3
gazu, a w marcu 200 mln m
3
podał minister energetyki Eduard Stawicki.
Aktualizacja: 18.04.2013 18:42 Publikacja: 18.04.2013 18:42
Foto: Bloomberg
Na razie sprawdzają się ukraińskie zapowiedzi radykalnego obniżenia zakupów gazu w Rosji. W dwóch pierwszych miesiącach roku Naftogaz kupił od Gazpromu 4,7 mld m
3
gazu, a w marcu 200 mln m
3
podał minister energetyki Eduard Stawicki.
- Odeszliśmy od monopolu Naftogazu na dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę. Teraz import idzie z Rosji i z Europy i kupują tam prywatne firmy - dodał minister. Kupuje rosyjski gaz jeszcze ukraiński biznesmen Dmitrij Firtasz i jego Ostchem Group.
W sumie, jak podaje gazeta RBK daily, w pierwszym kwartale import gazu na Ukrainę wyniósł 7,1 mld m
3
. Jest to spadek o 17,4 proc. rok do roku; ale biorąc pod uwagę, że jest to gaz nie tylko z Rosji, najbardziej stratny jest Gazprom.
Firma Firtasza planuje zakupić u Rosjan do 8 mld m
3
gazu w tym roku a Naftogaz podał, że będzie to 18-20 mld m
3
. W sumie więc Ukraińcy kupią połowę z tego co Naftogaz ma zapisane w kontrakcie z Gazpromem (52 mld m
3
gazu rocznie). Nie zamierzają też przejmować się więcej klauzulą „take or pay" czyli obowiązkowym płaceniem za 80 proc. kwoty kontraktowej, niezależnie od tego ile rzeczywiście odbiorą gazu.
Rosyjscy eksperci są zdania, że finanse Gazpromu może uratować zniżka w cenie, o którą Ukraina zabiega trzeci rok.
- Jeżeli cena będzie bliska prognozowanej - 352 dol./1000 m
3
to szczyt ukraińskich zakupów przeniesie się na drugi i trzeci kwartał - ocenił Dmitrij Marunicz dyrektor Instytutu Strategii Energetycznych.
W I kw. Ukraina zapłaciła średnio za rosyjski gaz 406 dol. Premier Nikoła Azarow zapowiedział, że sprawiedliwa cena to 250-280 dol. Inaczej Kijów „poważnie zróżnicuje źródła zakupu gazu".
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Na razie sprawdzają się ukraińskie zapowiedzi radykalnego obniżenia zakupów gazu w Rosji. W dwóch pierwszych miesiącach roku Naftogaz kupił od Gazpromu 4,7 mld m
gazu, a w marcu 200 mln m
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Tylko trzech polskich prokuratorów, zajętych także innymi sprawami, zajmuje się zbieraniem dowodów zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.
W nocy ukraińskie drony zaatakowały kilka regionów Rosji. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające potężne pożary, m.in. w mieście Engels, gdzie znajduje się baza sił powietrznych Rosji, w której stacjonują strategiczne bombowce Tu-95.
Pierwsze elementy planu pokojowego nowego prezydenta pokazują, że nie zamierza on spełnić warunków Władimira Putina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas