Dziś Novatek podał, że transakcja została sfinalizowana. Rosjanie mają obecnie 60 proc. udziałów a Total i CNPC po 20 proc. z budowanych na półwyspie zakładach skraplania gazu na syberyjskim półwyspie.
- Warunki wejścia CNPC do Jamał LNG zawierają opłatę akcji i kompensację wcześniejszych wydatków Novateku na zakup tych udziałów, a także proporcjonalne finansowanie projektu, poprzez zasilanie kapitału spółki oraz pożyczki - cytuje komunikat agencja Reuters.
Szczególnie ten ostatni warunek jest ważny, bowiem wartość inwestycji to 27 mld dol. Za te pieniądze do 2017 r. na lodowatym półwyspie stanie zakład o mocy 16,5 mln ton LNG rocznie. Będzie ruszał w trzech etapach po 5,5 mln ton każdy.
Jamalski LNG będzie największym producentem gazu skroplonego w Rosji. Obecnie w kraju pracuje jedna fabryka skraplania - na Sachalinie; należy do Gazpromu i produkuje 10,7 mln ton rocznie. Od tego roku Gazprom stracił monopol na eksport LNG. Swój zakład chce też postawić na Sachalinie Rosneft.
Novatek ma już zakontraktowane ok. 70 proc. produkcji nowego zakładu. CNPC kupi 3 mln ton rocznie a hiszpańska Fenosa - 2,5 mln ton. Resztą zainteresowani są odbiorcy z Japonii (największy rynek LNG z potrzebami 85 mln ton rocznie) oraz Korei, Indii i Chin.