Rosneft kontra Gazprom: bitwa na drapacze chmur

Rosneft pozazdrościł Gazpromowi luksusowej siedziby pod St. Petersburgiem i wybuduje swoją w najdroższej części Moskwy. Wyda na nią… miliard dolarów

Publikacja: 19.02.2014 07:30

Rosneft kontra Gazprom: bitwa na drapacze chmur

Foto: Bloomberg

Władze rosyjskiej stolicy wydzieliły Rosneftowi 5 ha nad brzegiem rzeki Moskwy naprzeciwko biznesowej dzielnicy Moscow City. W tym jednym z najdroższych punktów stolicy stanie nowa kwatera główna paliwowego koncernu.

Eksperci oszacowali cenę jednego hektara na przecięciu Prospektu Kutuzowa i Nabrzeża Tarasa Szewczenki na 20 mln dol., więc cała działka jest warta 100 mln dol. Biurowiec z kompleksem hotelowo-rekreacyjnym ma mieć 200 tys. mkw, a koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść miliard dolarów, dowiedziała się gazeta Wiedomosti.

Teren należał do byłej już fabryki ołówków „Sacco i Vanzetti" oraz do browaru Badajewskiego. Plan zagospodarowania całego, liczącego 14 ha terenu, został uchwalony 10 lat temu. Ówcześni właściciele fabryki i browaru - grupa firm nieruchomościowych PIK i Absolut Bank planowali, by wybudować tu luksusową dzielnicę mieszkalną Park Citi.

Jak wyjaśnili przedstawiciele władz Moskwy ziemia, którą przekażą Rosneftowi, należy do samorządu. W jaki sposób do niego trafiła, nikt nie wyjaśnił. Inwestor niedoszłego osiedla spółka Park-citi investment, pozwala do sądu władze Moskwy, fabrykę ołówków oraz browar. Domaga się od nich 1,6 mld rubli (45 mln dol.) odszkodowania za nieudaną inwestycję.

Rosneft od dawna szuka nowej siedziby. Rozrastający się w roku na rok koncern zajmuje kilka biurowców rozrzuconych po całej stolicy. Teraz może już zacząć budowę jednej - odpowiedniej do pozycji największego producenta ropy na świecie.

Przypomnijmy, że od przyszłego roku Gazprom zaczyna przenosiny do St. Petersburga. Do końca 2018 r. na 30 ha ma powstać centrum biznesowo-rekreacyjne nad Zatoką Fińską. Znajdą się na nim 334 tys. m kw powierzchni biurowych, rekreacyjnych i mieszkalnych. Będą tam obiekty sportowe (m.in. klub jachtowy), handlowe, rozrywkowe, hotel, kompleks naukowo-edukacyjny, restauracje, parkingi, lodowisko, baseny i własny szpital.

Gwiazdą centrum będzie licząca 463 m wysokości i 85 pięter siedziba koncernu. Błękitny drapacz zbudują firmy z Dubaju, wyspecjalizowane w budowie wysokościowców. Koncern nie podaje kosztu całej inwestycji.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie