Qatar Liquefied Gas jest zdaniem ministra energetyki Litwy Jarosława Niewierowicza „bardzo poważym kandydatem" na dostawy gazu do budowanego terminalu. Umowa ma opiewać na 5 lat. Rocznie Litwa otrzymywałaby 0,5 mld m3 LNG. Niewierowicz podał, że rozmowy z Katarczykani są na ukończeniu.

- Chcemy podpisać umowę, by już w styczniu otrzymać pierwszy gaz. W takim wypadku będziemy bardziej elastyczni i nie potrzebujemy zakończyć negocjacji do końca lipca - zapowiedział minister dla Bloomberg Polska.

Arabowie gotowi są sprzedawać gaz w cenie niższej aniżeli Litwa kupuje od Gazpromu. Wilno rozważa też kolejne zakupy od dostawców z Norwegii i USA.

Tempo litewskiej inwestycji jest imponujące. W połowie 2013 r minister zatwierdził wszystkie potrzebne dokumenty. Klaipedos Nafta i firma BMGS podpisały umowę o wartości 27,19 mln euro na projektowanie i budowę terminalu LNG. Do tego dojdzie 20-kilometrowy gazociąg, który połączy terminal z krajową magistralą gazową. Jego koszt to prawie 34 mln euro. Wykonawcą będzie niemiecka firma PPS Pipeline Systems. Terminal ma zacząć pracę już w grudniu 2014 r.

Litwa potrzebuje rocznie ok. 3 mld m3 gazu.Teraz cały kupuje w Gazpromie.