Łukoil kupił od brytyjskiej firmy Bowleven 37,5 proc. udziałów w projekcie Etinde na szelfie Kamerunu, podała agencja Reuters. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Działka Etinde znajduje się na dnie Zatoki Gwinejskiej; obecnie trwa tam ocena wielkości zasobów, a pierwsze inwestycje wydobywcze są spodziewane w 2015 r. Kameruński szelf to kolejna afrykańska inwestycja prywatnego koncernu z Rosji. W połowie ubiegłego roku Rosjanie kupili 65 proc. udziałów w projekcie wydobycia ropy z podmorskich złóż na równiku także w Zatoce Gwinejskiej.

Złoża zalegają pod dnem wód terytorialnych Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS) obok największego na tym szelfie złoża Baobab. Jego zasoby są oceniane na 700 mln baryłek ropy. Do stycznia Łukoil prowadzi tam badania sejsmologiczne złoża, leży ono bowiem w strefie zagrożonej podmorskimi wstrząsami. Dalej w planach jest wywiercenie w ciągu 5 lat dwóch otworów o głębokości ponad 4 km. To już czwarta inwestycja Łukoilu na równiku WKS. W trzech innych także ma większościowe pakiety od 56 proc. do 63 proc.

Łukoil od lat inwestuje w zagraniczne złoża i robi to najśmielej z rosyjskich koncernów. Największe nadzieje wiąże ze złożem Kurna Zachodnia 2 w Iraku. Ma ono dać Rosjanom do 50 mln ton ropy rocznie (całe wydobycie Łukoil w 2011 r to 96 mln t). Do tego jest to ropa lekka, łatwa do pompowania i oczyszczenia. Łukoil ma jeszcze aktywa zagraniczne w Zachodniej Afryce, Wietnamie, Egipcie, Rumunii, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Uzbekistanie a nawet w Arabii Saudyjskiej.