Państwa OPEC nie chcą zmniejszyć wydobycia ropy

Państwa członkowskie OPEC nie są w stanie porozumieć się w kwestii obniżenia wydobycia ropy naftowej. Analitycy ostrzegają, że wkrótce może dojść do "wojny cenowej" między państwami członkowskimi. Arabia Saudyjska jako pierwsza znacznie obniżyła cenę ropy.

Publikacja: 03.10.2014 15:41

Państwa OPEC nie chcą zmniejszyć wydobycia ropy

Państwa OPEC nie chcą zmniejszyć wydobycia ropy

Foto: Bloomberg

Cena ropy brent spadła z 115 dolarów w czerwcu do 92 dolarów w czwartek. Iran, którego założenia budżetowe nie brały pod uwagę spadku cen poniżej 100 dolarów wezwał kraje OPEC do podjęcia działań, które zapobiegłyby dalszemu spadkowi cen ropy naftowej.

Organizacja ewentualną decyzje o zmniejszeniu wydobycia mogłaby podjąć na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się dopiero 27 listopada. Jednak jak zauważa Reuters wielu członków OPEC - w tym Arabia Saudyjska, nie widzą konieczności takich działań. Większość z nich liczy, że w czwartym kwartale popyt na ropę znów wzrośnie, a wraz z nim także ceny.

- Żeby podjąć decyzje o obniżeniu wydobycia potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów OPEC. Teraz nie ma co na nią liczyć - Reuters cytuje anonimowego przedstawiciela organizacji zrzeszającej kraje wydobywające ropę.

Na razie państwa OPEC zwiększają wydobycie. We wrześniu wydobycie było na poziomie z listopada 2012 - 30,96 mln baryłek dziennie. To był rekordowy poziom wydobycia w historii OPEC.

Wojna na ceny

Ceny ropy spadają. W czwartek o dwa dolary po tym jak Arabia Saudyjska obniżyła cenę ropy dla azjatyckich klientów. Irak oraz kilka innych krajów OPEC też obniżają ceny. W odpowiedzi na tę obniżkę Arabia Saudyjska obniżyła cenę Arab Light o kolejnego dolara. - To bardzo silna obniżka - powiedział Reuterowi anonimowo dyrektor jednego z koncernów naftowych, dodając, że "obniżka jest niezwykła" i koncerny naftowe nie oczekują na stabilizacje cen w czwartym kwartale.

Sytuacja na rynku nie uspokoi się, do momentu, kiedy kraje nie dojdą do wspólnego stanowiska, którym powinno być zmniejszenie wydobycia - uważa analityk Karsten Frich z Commerzbanku, który obniżył prognozę cenową dla ropy brent w 2015 roku z 110 dol.  do 105 dol. za baryłkę.

Członkami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) są: Algieria, Angola, Arabia Saudyjską, Ekwador, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Celem organizacji jest kontrolowanie światowego wydobycia ropy naftowej, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych.

Kraje członkowskie OPEC kontrolują ok. 40 proc. światowego wydobycia ropy naftowej oraz posiadają największe rezerwy ropy na świecie - ponad 70 proc.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie