Tranzyt za długi

Gazowy koncern będzie mógł płacić za tranzyt gazu przez Ukrainę długiem Naftogazu. Gazprom ogłosił też fiasko polityki energetycznej Unii.

Publikacja: 07.10.2014 18:34

Gazowy koncern będzie mógł płacić za tranzyt gazu przez Ukrainę długiem Naftogazu. Gazprom ogłosił t

Gazowy koncern będzie mógł płacić za tranzyt gazu przez Ukrainę długiem Naftogazu. Gazprom ogłosił też fiasko polityki energetycznej Unii.

Foto: Bloomberg

Jak to będzie działać? Kwota tranzytu, którą musiałby opłacić Gazprom, zostanie odliczona od zadłużenia Naftogazu u Rosjan. Aby być zgodnie z prawem, Komitet ds rynków finansowych Dumy uchwalił poprawkę do ustawy „O walutowym regulowaniu i kontroli". Jej inicjatorem był Gazprom.

Poprawka pozwala płacić za tranzyt rosyjskiego gazu długiem ukraińskim. Przy czym bez obowiązkowego wliczania przychodu od sprzedaży gazu Ukrainie na rachunek Gazpromu w banku z pełnomocnictwami. To z kolei pozwoli Gazpromowi uniknąć sankcji za niewykonanie wymogów prawa o obowiązkowym przelewie przychodów ze sprzedaży gazu na rachunek bankowy, wypadku gdy gaz został sprzedany, ale nie opłacony.

Prezes koncernu Aleksiej Miller stwierdził dziś podczas forum gazowego w St. Petersburgu, że sytuacja na rynku europejskim dojrzała do tego, by zmienić sposób formułowania ceny błękitnego paliwa.

Nie oznacza to jednak, że to Gazprom zmieni od lat krytykowany system ceny gazu powiązanej z ceną ropy. Miller stawia na odejście rynku od cen spotowych.

Przypomniał, że to Gazprom jest głównym dostawcą do Europy i ceny tam w dużym stopniu zależą od rosyjskiego koncernu.

Miller jest zdania, że strategia energetyczna do 2020 r. w Unii nie działa a europejskie firmy wydają coraz więcej na energię, tracą więc konkurencyjność.

- Nie działa strategia na różnicowanie sposobów dostaw gazu (LNG). Zgodnie z nią zbudowano w Europie ogromną liczbę terminali LNG, które dziś są zapełnione w 20 procentach. Europa przegrała tu konkurencję z Azją, gdzie ceny na LNG są wyższe i gdzie wszyscy chcą sprzedawać - cytuje agencja Prime.

Miller bagatelizuje też europejskie próby różnicowania kierunków dostaw, które skończyły się tylko projektem Południowy korytarz gazowy.

- Dziś na stole negocjacyjnym jest tylko 10 mld m

3

gazu. A to kropla w morzu potrzeb Europy.

Gazprom chce w przyszłym roku sprzedać tu 157 mld m

3

. W ubiegłym było to 161,5 mld m

3

a w tym ma być 158,4 mld m

3

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?