Gazowe dochodzenie bis

Kijów wystąpił do krajowego komitetu antymonopolowego z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia o stosowanie praktyk monopolistycznych przez Gazprom.

Publikacja: 23.04.2015 11:03

Gazowe dochodzenie bis

Foto: Bloomberg

Ogłosił to premier Arkadij Jaceniuk, obwiniając rosyjski koncern w praktykach „dyskryminujących, niekonkurencyjnych i przynoszących straty gospodarce ukraińskiej" - czytamy w rządowym komunikacie.

„Zwracamy się też do naszych partnerów z Unii, by razem przeprowadzić to dochodzenie i ustalić fakty dotyczące zachowania monopolistycznego Gazpromu nie tylko na terenie Unii, ale też na Ukrainie".

Równoległe z oświadczeniem premiera, Naftogaz opublikował swój komunikat. Dowodzi w nim, że rosyjski koncern utrudnia i przeszkadza w procesie połączenia ukraińskich magistrali gazowych z sąsiadami z Unii.

„W ciągu wielu lat dominująca pozycja Gazpromu na Ukrainie i w niektórych krajach Unii przynosi szkody Naftogazowi. Gazprom odmawia obecnie Naftogazowi informacji o tzw. shipper code pairs, co przeszkadza w połączeniu naszych magistrali z sąsiadami. Takie połączenie pozwoliło by na wewnętrzne dostawy gazu rewersem (tzw. back-haul) między Ukrainą a Słowacją, Węgrami, Rumunią i Polską. (...). Blokując w ostatnich latach wewnętrzne dostawy rewersem w Słowacji i innych krajach, Gazprom pozbawiał europejskich dostawców możliwości swobodnego konkurowania na ukraińskim rynku" - głosi komunikat Naftogazu.

Koncern dodaje, że wraz z operatorem transportu gazu Ukrtransgaz dostawał zapytania od firm europejskich handlujących gazem, w sprawie organizacji dostaw na terenie Ukrainy miedzy Węgrami, Polską, Bułgarią, Grecją i Turcją.

„Z powodu anty konkurencyjnych działań Gazpromu, firmy z Unii nie mogą wykorzystać ukraińskiej infrastruktury do handlu gazem na rynkach Unii i poza nimi".

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem