Aktualizacja: 19.07.2015 17:00 Publikacja: 19.07.2015 17:00
Foto: www.sxc.hu
Pozew do arbitrażowego sądu w Londynie złożyły Littop Enterprises Ltd., Bridgemont Ventures Ltd. i Bordo Management Ltd. Firmy powiązane z Ukrnaftą (największa spółka wydobywcza ropy i gazu na Ukrainie), którą wtedy kontrolował Ihor Kołomojski poprzez swoją grupę Prywat. W sądzie domagają się kompensacji za gaz dostarczony w latach 2006-2011 na potrzeby ludności, podała agencja Interfaks.
Firmy argumentują, że państwowy Naftogaz zmuszał je do sprzedaży po cenie niższej od kosztów wydobycia, a także, że Naftogaz zabrał część ich gazu znajdującą się w podziemnych zbiornikach. Naftogaz przyznał się w marcu w opublikowanym po raz pierwszy audycie za 2013-2014 r do wykorzystania 10 mld m3 gazu Ukrnafty. Z tego tytułu powstał dług 3,7 mld hrywien (dziś to 160 mln dol.).
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajowe zapotrzebowanie. Nasz prąd okazał się cenowo konkurencyjny z tym w innych krajach. Polska znów jest eksportem energii netto. Mimo przyrostu mocy w wietrze produkcja z wiatru znacząco spadła.
Po zakończeniu sezonu grzewczego ceny węgla zwykle spadają. Dla klientów to dobry moment na zakup surowca na przyszły sezon. Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Na największe obniżki trzeba jeszcze poczekać.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
– Rosja coraz śmielej będzie rozszerzała paletę narodów oskarżanych o kolaborację z nazistami. Na tej liście są już Polacy – mówi historyk dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronów na miasto Kropywnycki. Ukraińcy atakowali obwód woroneski, saratowski i rostowski.
Najpierw dużo mówiło się o ukraińskich złożach metali ziem rzadkich, a teraz słyszymy o elektrowniach atomowych, którymi chcą zarządzać Amerykanie. Ukraina mogłaby też odstąpić Donaldowi Trumpowi swoje grunty na którejś z niezbyt oddalonych od Ziemi planet.
Premier Węgier Viktor Orbán nie zgodził się na przyjęcie stanowiska Unii Europejskiej wyrażającego „niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy”.
W ostatnich dniach kontrolowana przez Ukraińców część obwodu kurskiego skurczyła się, ale ukraińskie oddziały na terenie Rosji nie są okrążone - podaje Reuters powołując się na przedstawicieli administracji USA i europejskich urzędników, którzy mają wiedzę o ustaleniach wywiadowczych.
Nie wierzę w żadne zawieszenie broni. Jak ono wygląda, zobaczyliśmy we wtorek w Ukrainie, na którą tuż po zakończeniu rozmowy Trumpa z Putinem spadły rosyjskie pociski – stwierdził gen. Roman Polko, były dowódca jednostki Wojsk Specjalnych GROM. - Zełenski jest przez ten rosyjsko-amerykański koncern mocarstw postawiony pod ścianą - dodał.
Jedno z największych miast w Polsce będzie kupować energię elektryczną pochodzącą z OZE na bazie korporacyjnej umową PPA (cPPA). Celem współpracy oprócz zakontraktowania zielonej energii jest także wypracowanie specjalnych procedur zmierzających do zawarcia pierwszej w Polsce umowy cPPA dla sektora publicznego. Kontrakty te bowiem dotychczas były zarezerwowane dla przemysłu.
Nie można ufać Rosji, nie można wierzyć Władimirowi Putinowi - mówił w rozmowie z RMF FM europoseł PiS Michał Dworczyk, były szef KPRM. Dworczyk odniósł się też do sprawy Karola Nawrockiego, który jako Tadeusz Batyr napisał książkę o trójmiejskim gangsterze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas