Cenę , którą Polacy będą płacić za ukraiński prąd w sytuacjach awaryjnych podano w rozporządzeniu Narodowej Komisji ds Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych, poinformowała agencja Unian.

Zgodnie z dokumentem, komisja wyznaczyła dla państwowej firmy Energorynek - operatora hurtowego rynku energii elektrycznej Ukrainy, cenę prądu przesyłanego między systemami Ukrainy i Polski, na poziomie 7,5 eurocenta (dziś to 32 gr) za 1 kWh. Dla porównania wg. danych Eurostatu cena prądu w Polsce dla firm średniej wielkości to 14,44 eurocenta. Decyzja jest wynikiem umowy między PSE SA i Ukrenergo - operatorami energetycznymi obu krajów z 17 sierpnia, o pomocy w sytuacjach awaryjnych. Ukraina może przesłać do Polski maksymalnie 235 MW prądu.

Ukraiński prąd uratował już raz polską energetykę 1 września. Wtedy wskutek długotrwałych upałów w kraju zaczęło brakować prądu. Ukrenergo rozpoczął więc eksport prądu do Polski, w ramach umowy z 17 sierpnia o pomocy w nagłych sytuacjach.

Na linii 220 kV Dobrotoworska TEC - Zamość przekazywane zostało 135 MW, przy maksymalnych możliwościach technologicznych linii - 235 MW.