Rosyjskie władze przygotowują się do prywatyzacji 19,5 proc. akcji Rosnieft, a kupujący maja pochodzić z Indii i Chin, dowiedziała się agencja Bloomberg. Przedstawiciele obu państw publicznie wyrazili zainteresowanie zakupem.

Hinduski Oil & Natural Gas Corp. (ONGC) i chiński China National Petroleum Corp. (CNPC) nie wykluczają wspólnego zakupu części Rosneft, choć bardziej ku temu skłonni cą Hindusi. Chińczycy już w kwietniu i maju deklarowali zainteresowanie pakietem, ale ich warunek to udział w zarządzaniu koncernem.

Chiny w ostatniej dekadzie udzielił Rosnieft i innym rosyjskim koncernom (m.in. Transneft) ogromnych kredytów i przedpłat za kupowaną ropę na w sumie ponad 100 mld dol. i teraz chce mieć wpływ na zarządzanie aktywami, które wspiera.

Co do Indii to dotąd rosyjska ropa była na subkontynencie nieobecna. Jednak to się zmienia. W maju Rosnieft sprzedał ONGC 15 proc. w złożu Wankor na Syberii. Kolejne 23,9 proc. kupią inne hinduskie firmy- Oil India Ltd., Indian Oil Corp. i Bharat Petro Resources Ltd. Sprzedaż pakietu Rosniefti ma się odbyć w tym roku i Kreml spodziewa się rekordowego wpływu - ok. 11 mld dol.

Obecnie największym akcjonariuszem Rosnieft po skarbie państwa, który ma 69,5 proc., jest koncern BP z 19,75 proc.