Vestor Dom Maklerski w raporcie datowanym na 15 lutego podniósł rekomendację dla akcji PKN Orlen z „neutralnie" do „akumuluj". To efekt wycenienia walorów płockiego koncernu na 96 zł. Wcześniej szacowano ich wartość na 72 zł. W chwili wydania rekomendacji giełdowy kurs papierów PKN Orlen wynosił 86,9 zł, a dziś na otwarciu sesji 89,37 zł. Lepiej niż dotychczas wyceniono również akcje Grupy Lotos. Wartość każdego waloru jest już szacowana na 48 zł. Wcześniej było to 33 zł. W dniu publikacji raportu kurs walorów gdańskiego koncernu sięgał 43,1 zł, a dziś na otwarciu sesji wynosił 44,99 zł. Mimo zmiany wyceny, rekomendacja wydana dla papierów spółki pozostała na tym samym poziomie, czyli „akumuluj".

Beata Szparaga, analityk Vestor DM, która przygotowała raport uważa, że globalna perspektywa dla branży rafineryjnej pozostaje zwyczajowo pod wpływem sytuacji na rynku ropy. W jej ocenie surowiec typu Brent będzie w latach 2017-2018 kosztował 57-58 USD za baryłkę. Z kolei prognoza dotycząca marż rafineryjnych dla obu koncernów zakłada lekki ich spadek. Wyższe powinny być jednak marże hurtowe. Koncerny będą też zyskiwać na prowadzonej w Polsce walce z szarą strefą na rynku paliw płynnych.

Vestor DM prognozuje, że kluczowe dla obu koncernów wskaźniki, czyli oczyszczona EBITDA LIFO, będzie w tym roku tylko nieco mniejsza niż w 2016 r. W PKN Orlen szacowana jest na 7,9 mld zł wobec prawie 8 mld zł w ubiegłym roku. Z kolei w Grupie Lotos powinna sięgnąć 2,5 mld zł, wobec 2,6 mld zł w 2016 r. Większe spadki oczekiwane sa na poziomie zysków netto. Czysty zarobek w płockim koncernie w tym roku powinien wynieść 4,5 mld zł, a w gdańskim niespełna 1 mld zł.