Dane o imporcie w marcu czarnego złota do Chin podała agencja Bloomberg za Głównym Biurem Celnym ChRL. Najwięcej chińskie firmy kupiły w Rosji - 4,69 mln ton czyli o 0,94 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Tym samym Rosjanie wyprzedzili Arabię Saudyjską, pomimo że pustynne królestwo eksportowało do Chin o 14 proc. więcej surowca w ujęciu rocznym - 4,55 mln ton. Arabię wyprzedziła też Angola - 4,67 mln ton w marcu - o 29,1 proc. więcej w ujęciu rocznym.

Na czwartej pozycji wśród największych eksporterów ropy do Chin znalazł się Irak (3,07 mln ton, wzrost o 6,4 proc.) a na piątym Iran (2,66 mln ton, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej).

Chiny są największym importerem ropy na świecie. Według corocznego raportu energetycznego BP, w 2015 r Państwo Środka najwięcej ropy kupiło w 'Arabii Saudyjskiej - 174 mln ton, z Angoli -52,4 mln ton a z Brazylii 46,6 mln ton.

Rosyjski eksport na rynek chiński wyniósł 46,2 mln ton. Rosjanie transportują ropę do Chin rurociągami, podczas kiedy pozostali eksporterzy wykorzystują tankowce.