Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu, wraz z grupą PKN Orlen, nowego złoża gazu ziemnego. Dokonano tego w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H oraz poprzez zastosowanie nowatorskiej metody udostępniania złoża odwiertem horyzontalnym. W efekcie uzyskano znaczący przypływ błękitnego paliwa z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec). Wielkości przepływu gazu spółki nie podały.

Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik - Środa Wielkopolska. Jego głębokość to ponad 3650 m, a całkowita długość to 4500 m, w tym ponad 400 metrów stanowi odcinek poziomy wiercony w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne. To może oznaczać, że z odwiertu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie.

- Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski - mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. W jego ocenie, dzięki dokonanemu odkryciu, możliwe są kolejne odkrycia na terenie koncesji Kórnik - Środa Wielkopolska.

Aktualnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w grupie PKN Orlen. PGNiG na koncesji Kórnik - Środa Wielkopolska jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, a płocki koncern posiada pozostałych 49 proc. udziałów. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez oba podmioty złóż: Radlin, Lisewo oraz Winna Góra.