Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu kolejnego złoża gazu ziemnego, tym razem na terenie gminy Rokietnica w woj. wielkopolskim. Spółka podaje, że sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H na koncesji Pniewy - Stęszew, na której koncern jest samodzielnym operatorem prac. Poszukiwania prowadzono w utworach piaskowych piaskowców tzw. czerwonego spągowca.

Wykonany odwiert osiągnął głębokość 3625 metrów, a jego całkowita długość wyniosła 4255 metrów. Odcinek poziomy stanowił około 400 metrów. W rezultacie tzw. opróbowania otworu Rokietnica-5H uzyskano przemysłowy przypływ błękitnego paliwa o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej 85 proc. Obecnie prowadzona jest produkcja testowa, której celem jest określenie parametrów eksploatacyjnych złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności, około 70 mln m sześc. na rok, potwierdziły wcześniejsze założenia geologiczne.

- Nowoodkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki - mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że firma dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze grupy. PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H w styczniu 2017 r. na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu w rejonie „Pniewy-Stęszew.

Kilka dni temu PGNiG wraz z PKN Orlen dokonali odkrycia złoża gazu w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H. Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik - Środa Wielkopolska.