Jak informują przedstawiciele producenta maszyn górniczych, od 12 do 13 czerwca w Polsce przebywać będzie argentyńska delegacja, w tym pełnomocnik ministerstwa ds. górnictwa oraz przedstawiciele YCRT - największej spółki górniczej w Argentynie. Podczas wizyty omawiane będą kwestie istotnego zaangażowania polskich firm w modernizację i rozwój tego kraju. W rozmowach wezmą udział przedstawiciele Famuru i Kopeksu.

- W najbliższych latach Argentyna planuje przeprowadzić szereg inwestycji infrastrukturalnych, głównie w przemyśle wydobywczym, kolejowym i energetyce, których skala i zakres mogą być niezwykle interesujące dla wielu polskich firm – komentuje Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Jak informuje polska spółka, cały przemysł wydobywczy w Argentynie tworzy obecnie ok. 4 proc. jej PKB. Rząd argentyński planuje zwiększyć udział górnictwa poprzez wspieranie inwestycji realizowanych w tej branży przez YRCT. Oprócz tego zamierza także modernizować i rozwijać infrastrukturę kolejową, m.in. w zakresie taboru kolejowego, systemów trakcyjnych i zasilania, urządzeń sygnalizacyjnych, rozjazdów kolejowych czy profili stalowych.

Polskie maszyny są obecne w Argentynie od lat. Przykładowo w zakładach wydobywczych w grupie YCRT pracują już cztery polskie kompleksy ścianowe oraz kombajny chodnikowe. - W ciągu ostatnich 5 lat zrealizowaliśmy na rzecz YCRT kontrakty warte ponad 560 mln zł. YCRT ma w planach kolejne inwestycje w celu zabezpieczenia dostaw węgla niezbędnych do zasilania elektrowni o mocy 240 MW – podkreśla Bartosz Bielak, wiceprezes Kopeksu. – Liczymy, że zakładana skala inwestycji w Argentynie oraz uzyskany dzięki konsolidacji branży okołogórniczej potencjał, a także szerokie portfolio produktów i doświadczenie Famuru i Kopeksu na rynkach zagranicznych, w tym właśnie na rynku argentyńskim, pozwolą zintegrowanym podmiotom być jednymi z głównych partnerów w planowanej modernizacji argentyńskiego przemysłu – dodaje Bielak.