„Nowe prawo USA o sankcjach jest negatywne dla rosyjskiego sektora energetycznego, w szczególności dla Gazpromu" - piszą analitycy Moody's w najnowszej analizie, cytowani przez agencję Prime. Na razie agencja nie zmienia ratingu długoterminowego gazowego koncernu. Jest o na poziomie Ba1 z prognozą stabilną.

Moody's ostrzega jednak, że pozycja negocjacyjna Gazprom będzie słabsza, kiedy dojdzie do negocjacji z Ukrainą przedłużenia umowy na tranzyt gazu. „W końcu 2019 r upływa termin obowiązywania obecnej umowy tranzytowej miedzy Gazpromem i Ukrainą. Nowe sankcje osłabiają negocjacyjną pozycję strony rosyjskiej.. A to może doprowadzić do wzrostu wydatków na tranzyt w porównaniu z planowanymi".

Także istnieją ryzyka wstrzymania budowy Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku, szczególnie jeżeli chodzi o stronę finansową projektu bałtyckiego, gdzie po 950 mln euro preferencyjnego kredytu Gazprom miał dostać od czwórki zachodnich partnerów.

A to utrudni lub wręcz uniemożliwi „pierwotnie planowane refinansowanie części zadłużenia rosyjskiego koncernu, w tym pożyczek od partnerów, w pomocą długoterminowych i bardziej korzystnych form kredytowania" - podkreślją analitycy Moody's.