- Dziś pierwsza partia amerykańskiego gazu dotarła rano do portu w Kłajpedzie. To część surowca zakontraktowanego w czerwcu w koncernie Cheniere Marketing International - głosi komunikat ministerstwa energetyki Litwy.

- Takie wydarzenia warte są odnotowania w historii litewskiej energetyki. Będąc ważnym partnerem strategicznym USA dziś stają się też ważnym graczem na rynku gazu w regionie. To zwiększa energetyczną niezależność, ale też wzmacnia konkurencję wśród dostawców gazu, którzy gwarantują Litwie i w regionie lepsze ceny surowca - podkreślił minister Żygimantas Wajczunas.

W czerwcu firma Lietuvos duju tiekimas podpisała z amerykańskim Cheniere umowę na dostawę 140 tys m3 LNG z największego terminalu Sabine Pass w Luizjanie. Litwini mają też kontrakt z hiszpańskim Gas Naturas Fenosa, który kupuje LNG w Algierii. Pierwszy gazowiec dotrze z Hiszpanii we wrześniu. Dotąd najwięcej gazu skroplonego Litwa kupiła w norweskim Statoil. Natomiast surowiec z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago dostarczyła amerykańska Koch Supply & Trading.

Litwa jest kolejnym krajem w Europie, który otrzymał LNG z USA. Najwięcej importują go Hiszpania i Portugalia. A także Polska, Holandia, Włochy, Malta i Turcja.