PGE chce być neutralna klimatycznie w 2050 r.

Adobe Stock

Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, w jaki sposób zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Kluczowym warunkiem jest wydzielenie aktywów węglowych do osobnej państwowej spółki. Inwestycje grupy tylko w najbliższej dekadzie pochłoną 75 mld zł.

Obecny portfel wytwórczy PGE jest w ponad 80 proc. oparty na węglu kamiennym i brunatnym. Władze spółki liczą na to, że uda się wyłączyć aktywa węglowe z grupy i przenieść je do osobnej spółki należącej do Skarbu Państwa. Pozbycie się tego balastu pomoże PGE pozyskać finansowanie dla zielonych inwestycji. Kiedy mogłoby dojść do wydzielenia aktywów? – Termin do końca 2021 byłby dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem – skwitował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Do 2030 r. PGE zamierza wybudować 2,5 GW mocy w morskich elektrowniach wiatrowych, 3 GW w fotowoltaice oraz rozbudować portfel lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW. Wielkoskalowym projektom będzie towarzyszyć program magazynowania energii na co najmniej 0,8 GW, co pozwoli na wsparcie bezpiecznej i elastycznej pracy systemu elektroenergetycznego. Do 2030 r. nastąpi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu grupy do poziomu 50 proc. oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 proc., co oznacza 120 mln ton mniej emisji CO2. Natomiast do 2050 r. grupa zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli zero emisji netto CO2 oraz zapewniać 100 proc. zielonej energii dla swoich klientów.

Shutterstock

Źródła odnawialne w perspektywie 2030 r. będą zapewniać ponad 25 proc. wyniku PGE. Udział OZE w nakładach inwestycyjnych wyniesie ok. 50 proc. i będzie sukcesywnie rósł. W planach jest też budowa bloków gazowych, głównie w ciepłownictwie. Do 2030 r. udział źródeł niskoemisyjnych w produkcji ciepła grupy wyniesie przynajmniej 70 proc.

– Podstawową działalnością grupy PGE będzie: wytwarzanie energii w oparciu o źródła odnawialne, nisko i zeroemisyjne ciepłownictwo, niezawodna infrastruktura sieciowa i nowoczesne usługi energetyczne. W tych obszarach będziemy koncentrować wysiłki inwestycyjne. Do 2030 r. na inwestycje przeznaczymy ponad 75 mld zł – zapowiada Dąbrowski. Spółka będzie korzystała ze środków własnych, z dotacji i długu (zarząd zakłada, że wielkość długu na realizację projektów inwestycyjnych może sięgnąć 30 – 35 mld zł). Część projektów zamierza przeprowadzić razem z partnerami.

Fot./Shutterstock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Surowcowa wańka wstańka

Polska nie ma szczęścia do różnicowania dostaw surowców energetycznych. Ilekroć chcemy uniezależnić się od ...

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Dalszy spadek cen paliw na stacjach?

Tankowanie w drugiej połowie wakacji może być tańsze dzięki umocnieniu się złotego wobec dolara ...

URE: Za prąd zapłacimy podobne rachunki w 2018 r.

Regulator nie spełnił oczekiwań ani sprzedawców energii z dużych grup energetycznych ani dystrybutorów. Pierwsi ...

Czy Orlen wyprostuje Ostrołękę ?

Spółki skarbu państwa realizują politykę swojego właściciela czyli rządu. Jednak rynek mówi sprawdzam i ...

Orlen wykonał kolejny krok w kierunku fuzji

Płocki koncern podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące przejęcia gdańskiej rafinerii. ...