McKinsey: Polska może być neutralna klimatycznie

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
Shutterstock

Polska neutralna klimatycznie? To jest możliwe, choć trudne do osiągnięcia – przekonują eksperci McKinsey & Company. Wymagałoby to jednak potężnych inwestycji o wartości 380 mld euro.

 

Z raportu „Neutralna emisyjnie Polska 2050. Jak wyzwanie zmienić w szansę” wynika, że do 2050 r. Polska może obniżyć emisje o 91 proc. oraz zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla na tyle, by zrekompensować pozostałe 9 proc. emisji, które wyeliminować bardzo trudno. –  Nie przewidujemy przyszłości, ale prezentujemy teoretyczny scenariusz, który może pozwolić Polsce osiągnąć neutralność klimatyczną w sposób najbardziej efektywny kosztowo – wyjaśnia Gustaw Szarek, partner lokalny w McKinsey i współautor raportu.

Tankowanie samochodu wodorem/Bloomberg

Aby osiągnięcie tego celu było możliwe, należałoby obniżyć emisje w każdym z obszarów: przemyśle, transporcie, budynkach, rolnictwie i energetyce. W transporcie emisje mogłyby spaść nawet o 99 proc., jeśli zastąpilibyśmy auta z napędem spalinowym pojazdami elektrycznymi lub z napędem wykorzystującym wodór. Z kolei poprawa izolacji budynków oraz ograniczenie wykorzystania bojlerów czy pieców opalanych węglem, gazem lub olejem opałowym, może przynieść znaczące redukcje emisji w sektorze budynków.

Smog spowija polskie wsie, miasta i miasteczka

Natomiast ogromnym wyzwaniem byłaby transformacja energetyki, bo obecnie około 77 proc. energii elektrycznej w Polsce powstaje ze spalania węgla. Jeśli Polska zdecydowałaby się na dekarbonizację do 2050 r., udział węgla w miksie energetycznym musiałby spaść o prawie 95 proc., a do 80 proc. zwiększyć się udział OZE, w tym przede wszystkim morskiej energetyki wiatrowej. – Infrastruktura energetyczna w Polsce się starzeje. Około dwóch trzecich mocy elektrowni węglowych w kraju ma więcej niż 30 lat. Bez względu na to, czy Polska zdecyduje się na dekarbonizację, czy nie, konieczna będzie ich wymiana. To dobra okazja, by od początku zaprojektować i przebudować nasz system energetyczny jako bezemisyjny – przekonuje Szarek.

Morska farma wiatrowa Middelgrunden nieopodal Kopenhagi, fot. Michał Niewiadomski

Pełna dekarbonizacja wymagałby jednak potężnych nakładów finansowych, które McKinsey szacuje na 380 mld euro. Z tego około 70 proc. to inwestycje opłacalne ekonomicznie.  –  Jednak dekarbonizacja może przynieść Polsce wiele korzyści, m.in. wzrost niezależności energetycznej, spadek kosztów operacyjnych nawet o 75 mld euro, poprawę konkurencyjności, jakości środowiska oraz życia mieszkańców, a także rozwój nowoczesnych sektorów gospodarki – wylicza Szarek. Dodaje, że Polska mogłaby postawić na rozwój takich branż, jak produkcja pomp ciepła, komponentów do pojazdów elektrycznych czy budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Jak wynika z wyliczeń McKinsey, rozwój tych sektorów mógłby przyczynić się do wzrostu PKB o 1 – 2 proc. i do powstania 250 – 300 tys. miejsc pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa tanieje, bo Iran już załadował tankowiec dla Europy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informację, ...

Boliwia będzie eksportować gaz

Po odkryciu nowych złóż gazu, Boliwia na go dość, by sprzedawać za granicę. Pierwsi ...

Zielone plany Chin

Do 2020 r Chińczycy chcą zainwestować w odnawialną energetykę blisko 361 mln dolarów. Projekt ...

PKN Orlen znów poprawił wyniki

Płocki koncern zwiększył przychody i zyski na każdym poziomie prowadzonej działalności m.in. dzięki wysokiej ...

Azerski gaz dociera na południe Europy

Południowy Korytarz Gazowy dotarł do Albanii. Gazyfikację raju przeprowadzi koncern z Azerbejdżanu. Albania jest ...

Amerykanie na majówce, pomagają najniższe ceny paliw

Długi weekend i najtańsze od dekady ceny paliw spowodowały, że rekordowa liczba Amerykanów zdecydowała ...