Atomowe porozumienie NCBJ i Japończyków

123rf.com

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Japońską Agencją Energii Atomowej dotyczące rozwoju technologii reaktorów wysokotemperaturowych (HTR).

Umowa, zawarta na pięć lat, z możliwością przedłużenia, dotyczy przede wszystkim wymiany doświadczeń w zakresie technologii kogeneracji jądrowej, m.in. udziału ekspertów we wspólnych badaniach materiałowych czy tworzenia koncepcji wdrożenia opracowanych rozwiązań na rynku.

Zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorz Wrochna (NCBJ) został powołany w lipcu 2016 roku przez Ministra Energii. Jego zadaniem jest zbadanie możliwości i przygotowanie planu wykorzystania reaktorów HTR w Polsce. W pracach zespołu uczestniczą m.in. przedstawiciele największych krajowych użytkowników ciepła przemysłowego oraz firm inżynierskich. Równolegle, NCBJ koordynuje międzynarodową współpracę obejmującą prace badawczo-rozwojowe związane z reaktorami wysokotemperaturowymi (projekt GEMINI+ w konkursie EURATOM w ramach Horyzont 2020).

Projekt ten jest rozszerzeniem zawartego w 2014 porozumienia o współpracy pomiędzy przemysłem jądrowym USA skupionym w organizacji „NGNP Industrial Alliance”, a europejskim konsorcjum „Nuclear Cogeneration Industrial Initiative” (NC2I) o udział instytutów z Japonii i Korei. Blisko trzydzieści instytucji będzie opracowywać założenia i metody licencjonowania reaktorów wysokotemperaturowych, czyli procedur związanych z dopuszczaniem ich do eksploatacji przez instytucje nadzoru jądrowego. Celem projektu jest też zidentyfikowanie potencjalnych partnerów przemysłowych zainteresowanych tą technologią wśród odbiorców ciepła przemysłowego, jak również wypracowanie rekomendacji dotyczących budowy europejskiego demonstratora i wskazanie kierunków dalszego rozwoju.

Na świecie wybudowano kilka reaktorów wysokotemperaturowych HTR, ale technologia ta wciąż nie jest powszechnie dostępna. Eksperci oceniają, że zapotrzebowanie przemysłu na takie rozwiązanie na całym świecie jest duże, w Europie szacowane na kilkaset urządzeń. W Polsce technologia ta mogłaby być wykorzystywana przede wszystkim jako źródło ciepła przemysłowego dla zakładów chemicznych i rafinerii.

Mogą Ci się również spodobać

Total będzie wydobywał gaz w Iranie

Francuski koncern energetyczny Total będzie wydobywał gaz ze złoża w Zatoce Perskiej. Umowa na ...

Orlen przegrał na Litwie

Kontrolowany przez PKN Orlen litewski Orlen Lietuva musi zapłacić wynalazcom jeszcze blisko 2 mln ...

USA największym producentem ropy na świecie

Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję w produkcji ropy naftowej, stając się światowym liderem. Jak wynika ...

B. prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski w zarządzie czeskiego Unipetrolu

Były prezes PKN Orlen w latach 1999-2002 Andrzej Mikołaj Modrzejewski oraz prezes Grupy Hoteli ...

Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Płocka grupa szuka możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw do swoich rafinerii. Już około 30 proc. ...

Ropy na rynku będzie coraz więcej

Popyt na ropę naftową w przyszłym roku będzie się zwiększał szybciej niż prognozowano – ...