Czarnobylski reaktor bez paliwa

Wikipedia

Zakończyło się opróżnianie z paliwa drugiego reaktora elektrowni w Czarnobylu.

Poinformował o tym naczelny inżynier elektrowni Andrij Bilnik. Wcześniej paliwo zostało usunięte z bloku nr 3. Natomiast do końca 2017 r nowy budowany sarkofag, tzw. Arka przykryje starą konstrukcję chroniącą zniszczony wybuchem 26 kwietnia 1986 r reaktor nr 4.

Arkę buduje od 2011 r. francuski koncern Novarka. Konstrukcja która waży 29 tys. ton najedzie (po szynach) na stary sarkofag i całkowicie go przykryje. Została tak zaprojektowana, by umożliwić usunięcie z sarkofagu zgromadzonych tam kilkudziesięciu ton materiałów radioaktywnych. To jednak jest niezwykle skomplikowany proces, dlatego termin został ustalony na 2064 r.

Jak informował dyrektor elektrowni Ihor Gramotnin, prace przy nowym sarkofagu zostaną zakończone zgodnie z planem. Czarnobylska elektrownia to dziś nie tylko wciąż działająca firma, ale i atrakcja turystyczna. Codziennie elektrownię oraz pobliskie opustoszałe 30 lat temu miasto Prypeć (4 km od reaktora, ewakuowane trzy dni po katastrofie, w ciągu 12 godzin) odwiedzają wycieczki – po 200-300 osób dziennie.

Mogą Ci się również spodobać

Tchórzewski o atomie

– Aby realizować program budowy energetyki jądrowej, trzeba stworzyć solidne podwaliny finansowe. Cały czas ...

Tchórzewski: Rekompensaty za zamrożenie cen prądu od sierpnia

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że w sierpniu spółki energetyczne zaczną dostawać rekompensaty za utrzymanie ...

Za walkę z OZE zapłacimy wyższymi rachunkami

Prąd zdrożeje dwukrotnie do połowy tego wieku, jeśli postawimy na atom i będziemy kurczowo ...

Fuzja Orlenu z Lotosem jest tylko kwestią czasu

Kolejny przedstawiciel rządu mówi o potrzebie połączenia Orlenu z Lotosem. Korzyści odniosłyby obie firmy. ...

Grupa LOTOS inwestuje w paliwa alternatywne

Nowoczesne koncerny muszą szukać nowych możliwości wykorzystania swoich mocy przerobowych i technologii. Transformacja energetyczna ...

Tureckim targiem

Gazprom obniżył cenę gazu dla Turcji. Ankara zgodziła się na budowę drugiej nitki Tureckiego ...