Trzech przeciw Białorusi

123rf.com

Litwa, Łotwa i Estonia chcą bojkotować zakup energii z budowanej białoruskiej elektrowni jądrowej. Uważają inwestycję za niebezpieczną.

– Umówiliśmy się, by przygotować wspólne stanowisko, które odzwierciedla zaniepokojenie republik nadbałtyckich budowaną elektrownią atomową w Ostrowcu. Nie odpowiada ona warunkom ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa jądrowego. Dlatego kraje bałtyckie zamierzają podjąć kroki, do ograniczenia dostępu brudnej energii na rynek krajów bałtyckich, jeżeli nasze postulaty nie zostaną zrealizowane – zapowiedział minister energetyki Litwy Rokas Masulis.

Litwa od początku sprzeciwia się budowie przez Białoruś dwa kilometry od swojej granicy i 30 km od Wilna elektrowni atomowej. Władze w Wilnie uważają, że Białoruś nie przestrzega zasad konwencji z Espoo. Główny źródłem chłodzenia dwóch reaktorów o mocy 1150 MW każdy, ma być rzeka Wilija – główna rzeka litewskiej stolicy. Litwini obawiają się, że w wypadku awarii, skażona woda z systemu chłodzenia dostanie się do rzeki, nią na Litwę.

Tymczasem dziś podczas wizyty na Białorusi budowaną i finansowana przez rosyjski Rosatom elektrownię wychwalał Yukiya Amano dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energetyki Atomowej (IAEA). Jego zdaniem Białoruś „zrobiła imponujący postęp ze swoim programem elektrowni jądrowej. A także szeroko korzysta z usług eksperckich IAEA, które pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa inwestycji”.

Amano zachęcał białoruskie władze do jak najszybszego podpisania protokołu dodatkowego z IAEA do umowy o zabezpieczeniach jądrowych. Protokół dodatkowy jest potężnym narzędziem weryfikacji, że inwestycja jest bezpieczna i wykorzystywana do celów pokojowych; że nie zawiera niezgłoszonych materiałów jądrowych i nie służy innym aniżeli produkcja energii, działaniom nuklearnym. Dodatkowe protokoły obowiązują w 127 krajach.

Pierwszy reaktor białoruski ma ruszyć w 2018 r a drugi w dwa lata później.

Mogą Ci się również spodobać

Dla Energi termin debiutu nie jest kluczową sprawą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Dla Energi termin debiutu nie jest kluczową ...

Inwestycje w Bogdance sięgną 400 mln zł

Bogdanka prognozuje w tym roku sprzedaż na poziomie 8,5 – 9 mln ton. W ...

Z Czarnobyla znowu popłynie energia

Miejsce największej w historii ludzkości katastrofy nuklearnej zostanie przekształcone w źródło czystej, odnawialnej energii. ...

PGE bierze większość EDF

PGNiG Termika odstąpiło od udziału w transakcji przejęcia aktywów EDF w Polsce. Dotychczasowy udział ...

Orlen i Lotos bez ropy z Rosneftu

Polskim firmom skończyły się kontrakty z rosyjskim dostawcą ropy. Orlen zapewnia, że rozmowy trwają ...

PGE rozważa inwestycje w kopalnie?

PGEaktywnie analizuje rynek również pod kątem budowania bazy surowcowej dla energetyki konwencjonalnej, w tym ...