Trzech przeciw Białorusi

123rf.com

Litwa, Łotwa i Estonia chcą bojkotować zakup energii z budowanej białoruskiej elektrowni jądrowej. Uważają inwestycję za niebezpieczną.

– Umówiliśmy się, by przygotować wspólne stanowisko, które odzwierciedla zaniepokojenie republik nadbałtyckich budowaną elektrownią atomową w Ostrowcu. Nie odpowiada ona warunkom ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa jądrowego. Dlatego kraje bałtyckie zamierzają podjąć kroki, do ograniczenia dostępu brudnej energii na rynek krajów bałtyckich, jeżeli nasze postulaty nie zostaną zrealizowane – zapowiedział minister energetyki Litwy Rokas Masulis.

Litwa od początku sprzeciwia się budowie przez Białoruś dwa kilometry od swojej granicy i 30 km od Wilna elektrowni atomowej. Władze w Wilnie uważają, że Białoruś nie przestrzega zasad konwencji z Espoo. Główny źródłem chłodzenia dwóch reaktorów o mocy 1150 MW każdy, ma być rzeka Wilija – główna rzeka litewskiej stolicy. Litwini obawiają się, że w wypadku awarii, skażona woda z systemu chłodzenia dostanie się do rzeki, nią na Litwę.

Tymczasem dziś podczas wizyty na Białorusi budowaną i finansowana przez rosyjski Rosatom elektrownię wychwalał Yukiya Amano dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energetyki Atomowej (IAEA). Jego zdaniem Białoruś „zrobiła imponujący postęp ze swoim programem elektrowni jądrowej. A także szeroko korzysta z usług eksperckich IAEA, które pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa inwestycji”.

Amano zachęcał białoruskie władze do jak najszybszego podpisania protokołu dodatkowego z IAEA do umowy o zabezpieczeniach jądrowych. Protokół dodatkowy jest potężnym narzędziem weryfikacji, że inwestycja jest bezpieczna i wykorzystywana do celów pokojowych; że nie zawiera niezgłoszonych materiałów jądrowych i nie służy innym aniżeli produkcja energii, działaniom nuklearnym. Dodatkowe protokoły obowiązują w 127 krajach.

Pierwszy reaktor białoruski ma ruszyć w 2018 r a drugi w dwa lata później.

Mogą Ci się również spodobać

Bartek Derski: OZE? Rząd zmienia zdanie średnio raz na miesiąc

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Bartek Derski, wysokienapiecie.pl

Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku ...

Ropa najtańsza od 17 lat

Tak taniej ropy nie było od maja 2003 r. Na giełdzie w Londynie marka ...

Powstaną największe magazyny OZE – lokalizacja to niespodzianka

Będą tak wielkie, że zmagazynowana w nich energia ze źródeł odnawialnych starczy na zaspokojenie ...

Łukoil gotowy spowolnić pompy

Prywatne koncerny wydobywcze Rosji są gotowe zmniejszyć wydobycie, zadeklarował prezes i największy akcjonariusz Łukoilu. ...

Bułgaria odpowiada Putinowi: winne procedury Unii

Błyskawiczna reakcja premiera Bułgarii na oskarżenia rosyjskiego prezydenta o celowe opóźnianie przez Bułgarów rozbudowy ...