Polacy w ukraińskim atomie

Archiwum

Spółka z Polski pomoże w modernizacji ukraińskich elektrowni jądrowych.

Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowskij i Robert Butzke wiceprezes polskiej GE Power Sp. z o.o. podpisali w Kijowie memorandum o zwiększeniu współpracy przy modernizacji hal maszyn w ukraińskich elektrowniach atomowych. Ma to podnieść bezpieczeństwo pracy i zwiększyć moce produkcyjne ukraińskich siłowni.

– Współpracujemy z Energoatomem od początku 1990-tych lat. Najpierw jako przedstawiciele oddziału francuskiego koncernu Alstom; ale globalizacja postępuje i teraz jesteśmy częścią amerykańskiej korporacji General Electric. Liczę, że nasza współpraca będzie coraz większa. Nie tylko w dziedzinie, w której już współpracujemy, ale zostanie rozszerzona o nowe – cytuje Roberta Butzke agencja Unian.

– Mamy duże doświadczenie we wspólnej pracy, tak w serwisowaniu generatorów zmodernizowanych według technologii koncernu Alstom, jak i w nowych projektach unowocześniania wyposażenia ukraińskich elektrowni i podnoszenia ich efektywności – powiedział Niedaszkowskij.

Alstom Power ( od listopada 2015 r jest częścią GE) w 2008 r wykonała modernizację generatorów w elektrowniach jądrowych – Rowieńskiej i Południowo-Ukraińskiej. Z kolei GE, w skład której wchodzi polska spółka, to jeden ze światowych liderów w opracowywaniu technologii reaktorowych oraz urządzeń elektrycznych.

Mogą Ci się również spodobać

Redukcja emisji może być szansą dla polskiej gospodarki

Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej nie jest programem ekologicznym lecz gospodarczym, a transformacja polskiej ...

PKN Orlen kontra zakaz handlu w niedzielę

Największa polska spółka nie zgadza się z projektem NSZZ Solidarność i apeluje o wyłączenie ...

Ropa do zamrażarki

Goldman Sachs ocenił jako duże, szanse zamrożenia wydobycia ropy przez największych producentów. Ale to ...

Litwa chce kupować gaz w Polsce

Gazociąg z Norwegii i terminal LNG w Świnoujściu będą mogły dostarczać gaz także na ...

Rośnie popyt na paliwa, szczególnie lotnicze

Ubiegły rok przyniósł w Polsce mocny wzrost zapotrzebowania na olej napędowy i paliwo lotnicze ...

Duńczycy stawiają warunki Nord Stream-2

Władze Danii zgodziły się, by Gazprom użył swoich statków do dokończenia gazociągu Nord Stream-2 ...