Awaria białoruskiej atomówki. Elektrownia w Ostrowcu wyłączona

AFP

System bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu wyłączył reaktor, po tym jak pojawiły się problemy z generatorem. Władze zapewniają, że promieniowanie pozostaje „w normie”.

Do awarii doszło w sobotę: „O godzinie 19.02 pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu został odłączony od sieci po zadziałaniu zabezpieczenia generatora” – poinformowało biuro prasowe ministerstwa energii.

Urzędnicy ogólnikowo tłumaczą, że system zabezpieczeń został uruchomiony podczas pilotażowej pracy pierwszego bloku energetycznego, w ramach którego testowane są układy i urządzenia. „Tło promieniowania w okolicy stacji jest normalne” – głosi komunikat.

To nie pierwsze awaryjne zatrzymanie elektrowni. W listopadzie 2020 r po 4 dniach pracy reaktor także stanął. Wtedy władze tłumaczyły to testowaniem pracy elektrowni.

materiały prasowe

Białoruska elektrownia jądrowa to największy rosyjsko-białoruski projekt gospodarczy, którego generalnym wykonawcą jest Atomstroyexport (część koncernu rosyjskiego Rosatom). Dla Białorusi Rosjanie wybrali własny projekt elektrowni jądrowej z reaktorami generacji 3+ WWER-1200.

Pracuje on od czterech lat tylko w jednej rosyjskiej elektrowni. Rosatom wiele razy zapewniał, że system „spełnia najwyższe międzynarodowe wymagania dotyczące niezawodności i bezpieczeństwa”.
Białoruska atomówka wciąż znajduje się w fazie próbnej eksploatacji. Do użytku komercyjnego ma zostać oddana w tym roku, ale nie ma tutaj precyzyjnej daty.

Pierwszy reaktor został 3 listopada podłączony do krajowego systemu elektroenergetycznego Białorusi. 22 grudnia Gosatomnadzor (nadzór energetyczny) republiki ogłosił, że zostało wydane pozwolenie na realizację etapowego programu eksperymentalno-przemysłowej eksploatacji pierwszego bloku energetycznego. Drugi reaktor ma rozpocząć pracę w 2022 r.

Biuro prasowe ministerstwa energii zapewnia, że ​​system energetyczny Białorusi działa stabilnie po wyłączeniu pierwszego reaktora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sergiy Skrypka – Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Sergiy Skrypka, dyrektor generalny spółki Sarmatia. Budowa rurociągu ...

KGHM coraz bardziej zielony

Polska Miedź mimo wydobywczego charakteru spółki coraz mocniej inwestuje w zielone źródła energii dostosowując ...

PKN Orlen: 300 mln zł na modernizację i zakup taboru kolejowego do 2020 r.

Spółki Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia, zarządzające taborem kolejowymi grupy PKN Orlen, rozpoczęły program ...

Sukcesywna transformacja

Konflikt interesów między elektrowniami węglowymi a odnawialnymi źródłami energii jest pozorny. Efektywna transformacja potrzebuje ...

Niemcy odkryli wielkie złoża gazu pod Morzem Norweskim

Niemcy dowiercili się do złóż gazu pod dnem Morza Norweskiego. Zasobność złoża sięga 19 ...

Czy Orlen wyprostuje Ostrołękę ?

Spółki skarbu państwa realizują politykę swojego właściciela czyli rządu. Jednak rynek mówi sprawdzam i ...