Wizja polskiego atomu wciąż bardzo mglista

Nuclear Power Plant/Bloomberg

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA raczej nie skończy się spektakularnym sukcesem w obszarze energetyki jądrowej. Motywacja w polskim rządzie jest jednak bardzo duża.

Bezpieczeństwo energetyczne ma być w środę jednym z tematów rozmowy pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wiele wskazuje jednak na to, że do konkretów dotyczących np. budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nie dojdzie. Z naszych informacji wynika, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom prezydentowi nie będzie towarzyszyć Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. By rozmawiać o energetyce do USA nie poleci też minister klimatu Michał Kurtyka czy wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W branży spekuluje się, że na spotkanie polskiego prezydenta w Białym Domu miała nalegać amerykańska firma Westinghouse, która liczy na kontrakt jądrowy na naszym rynku. Po naszej stronie istnieje jednak potężny problem z dopięciem finansowania dla tego kosztownego projektu. W polskim rządzie nie ma też zgody co do tego, jaki wariant przyjąć – budowę wielkich bloków energetycznych, czy raczej postawić na większą liczbę małych reaktorów jądrowych.
U.S. President Donald Trump, right, shakes hands with Andrzej Duda, Poland’s president, during a Polish-American reception in the East Room of the White House in Washington, D.C., U.S./Bloomberg

Potężne fundusze

Póki co przyszłość polskiego atomu jest wciąż bardzo mglista, a sytuacja skomplikowała się jeszcze mocniej po tym, jak z finansowania tego projektu wycofała się Polska Grupa Energetyczna. W poprzedniej koncepcji to właśnie krajowe spółki energetyczne i paliwowe miały wspólnie podźwignąć ten projekt.
– Uważam, że energia jądrowa jest Polsce potrzebna, bo stanowiłaby podstawę dla całego systemu elektroenergetycznego. Inne źródła, w tym OZE, byłyby uzupełnieniem. Jednak to decyzja polityczna. My jako PGE nie jesteśmy w stanie udźwignąć takiej inwestycji – zapowiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, w ostatniej rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Spółka doprowadzi projekt jedynie do końca etapu przygotowań, czyli do wydania decyzji lokalizacyjnej i środowiskowej, nad czym obecnie intensywnie pracuje. – Uważam, że to powinien być projekt rządowy, a więc spółka zajmująca się projektem powinna być wydzielona z grupy i podlegać bezpośrednio Skarbowi Państwa. Wydaje się, że niezbędne byłoby znalezienie strategicznego i finansowego inwestora dla tego projektu – dodał Dąbrowski.
Three Mile Island nuclear power plant in Middletown, Pennsylvania, U.S./Bloomberg
O podobnej koncepcji słyszymy z ust jednego z posłów PiS. Przekonuje on, że obecnie Polsce pozostały negocjacje z Komisją Europejską, by zgodziła się na finansowanie jądrowego projektu bezpośrednio przez państwo. A w grę wchodzą olbrzymie pieniądze. Jak wynika z projektu polityki energetycznej państwa, do 2040 r. tylko w latach 2031–2035 inwestycje w tym obszarze pochłoną około 52 mld zł. Natomiast łączny koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6–9 GW to 100–135 mld zł, rozłożonych na 20–25 lat.

Wypełnić lukę

Zgodnie z rządowym planem uruchomienie pierwszego bloku jądrowego o mocy ok. 1–1,5 GW przewidziano na 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków w odstępach dwóch–trzech lat. Czas nie jest przypadkowy. Projekt jasno wskazuje, że bez dodatkowych inwestycji w nowe źródła energii właśnie w tym okresie wystąpi luka w pokryciu wzrostu zapotrzebowania na prąd, wynikająca z wycofania z użytku starych elektrowni, zwłaszcza na węgiel brunatny.
Michał Kurtyka, minister klimatu
Wielkim zwolennikiem jądrowych inwestycji jest minister klimatu Michał Kurtyka. W ostatnich dniach wystosował list do Komisji Europejskiej, w którym apeluje o uwzględnienie energetyki jądrowej w unijnych planach. – W czasie, gdy połowa krajów UE wykorzystuje lub zamierza rozwijać energetykę jądrową w ramach transformacji energetycznej, technologia ta, zapewniająca prawie połowę niskoemisyjnego wytwarzania energii w UE, jest wyłączona z szerokich możliwości finansowych, jakie zapewnia zielona transformacja, co eliminuje równe traktowanie w sektorze energetycznym – zaznaczył Kurtyka w swoim liście.
Sceptyczny jest natomiast Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. – Energetyka jądrowa to bardzo drogie rozwiązanie, a jak dotąd rządzący nie pokazali drogi do tego, jak sfinansować ten projekt. Nie wiążę dużych nadziei w związku z wizytą prezydenta w USA, bo takich projektów nie buduje się na szybko. To długi i skomplikowany proces i nie bez powodu trwa u nas już tak wiele lat – kwituje Roszkowski.
————————————————————————————————————–
KRZYSZTOF KILIAN , FOT. ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA
Krzysztof Kilian
były prezes Polskiej Grupy Energetycznej
PGE deklaruje, że nie sfinansuje elektrowni jądrowej, ale skoro na koniec 2019 r. miała stratę, to ciężko jest na takim fundamencie zbudować wiarygodny projekt finansowy. Na świecie toczy się dyskusja, że warto odejść od dużych elektrowni jądrowych na rzecz małych reaktorów, które za kilka lat powinny wejść do komercyjnego użytku. To może być droga także dla Polski. Można też połączyć obie możliwości – oprócz małych reaktorów wybudować większy blok, choć nie tak duży, jak pierwotnie planowano, tylko o mocy około 1 GW. Idealnym miejscem do tego byłby Bełchatów po zakończeniu tam pracy bloków opalanych węglem brunatnym. To teren dobrze przygotowany do energetycznych inwestycji, z dostępem do specjalistów i odpowiednią infrastrukturą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Liczba łupkowych odwiertów w Polsce mocno spada

W tym roku zainteresowanie poszukiwaniami jest najniższe od pięciu lat, kiedy dopiero je rozpoczynano. ...

Czekamy na wynik rozmów z Unią

Jesteśmy gotowi zaprojektować Łagiszę na węgiel. Musimy jednak poczekać na ostateczny kształt ustawy o ...

Wiceprezes PGNiG: rozmawiamy nt. dostaw LNG nie tylko z USA

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę – ...

Znikome ryzyko przerwania dostaw

Grupa zachowuje ciągłość dostaw gazu do wszystkich swoich klientów. Jesteśmy również przygotowani na wszelkie ...

#RZECZoBiznesie: OZE czy węgiel?

Tematem na czasie jest wielki projekt ratowania polskich kopalni węgla. Czy słusznie? Czy powinniśmy ...

Zmiany na rynku gazu

Kwestie związane z bezpieczeństwem gazowym Polski i Europy będą jednym z ważnych tematów tegorocznej ...