Kurtyka: Atom ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego

– Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno – klimatycznej UE – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka po spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii.

W spotkaniach, które odbyły się 26 – 27 lutego w Waszyngtonie uczestniczył również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, a także sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Dan Brouillette. Ministrowie potwierdzili współpracę w dziedzinie energii jądrowej między Polską i USA.

 

CZYTAJ TAKŻE: Małe reaktory jądrowe, a sprawa polska

 

Zdaniem Kurtyki realizacja elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii oraz zapewni stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne. Polski rząd liczy przy tym na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. – Jesteśmy zainteresowani pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA – dodał Kurtyka.

 

Nuclear Power Plant /Bloomberg

 

Budowa elektrowni jądrowych jest zapisana w projekcie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. Dokument przewiduje, że w 2035 r. moce jądrowe mogą wytwarzać nawet powyżej 20 TWh energii elektrycznej. To blisko dwukrotnie więcej niż pozyskane zostanie w tym samym okresie z fotowoltaiki, przy blisko 4,5-krotnie mniejszej mocy zainstalowanej w mocach jądrowych. Uruchomienie pierwszego bloku (o mocy ok. 1 – 1,5 GW) pierwszej elektrowni jądrowej przewidziano na 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków w odstępach 2 – 3 lat. Budową pierwszej siłowni ma się zająć spółka PGE EJ 1. Główne lokalizacje budowy elektrowni jądrowych brane pod uwagę to wybrzeże (Kopalino lub Żarnowiec) i/lub centralna część Polski (okolice Bełchatowa).

Jak dotąd nie zapadły jednak na poziomie rządu ostateczne decyzje dotyczące realizacji inwestycji w elektrownię jądrową. Rząd nie przyjął też jeszcze Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.

Mogą Ci się również spodobać

Gazowa smuta za Ukrainą

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów ...

Nord Stream 2 jest sprzeczny z prawem

ClientEarth i Greenpeace uważają, że budowa gazociągu stoi w sprzeczności z europejską polityką środowiskową ...

Droga majówka dla kierowców

Planując weekendowy wyjazd, warto zatankować auto przy supermarketach, tańsze paliwo znajdziemy również na stacjach ...

Czysty węgiel i zalesianie na polskiej ekspozycji na Expo

Czyste technologie węglowe, zalesianie oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych to główne wątki polskiej ekspozycji na ...

Atom wraca do Japonii

Japońska polityka nuklearna pozostawia wiele do życzenia. Jednak wciąż rząd nie zmienia swojej strategii. ...

Koncerny trafią do ministra klimatu

To zapewne nie będzie tylko kosmetyczna zmiana: przeniesienie działu energii pod skrzydła Michała Kurtyki ...