Sześć nowych reaktorów EPR za 46 mld euro

Bloomberg

Budowa we Francji sześciu nowych europejskich reaktorów ciśnieniowych EPR kosztowałaby co najmniej 46 mld euro — wyliczył operator Eléctricité de France – poinformował  dziennik „Le Monde” na podstawie poufnego dokumentu przedstawionego radzie administracyjnej EDF 25 lipca

Rada zapoznała się wtedy z pierwszą wersją projektu „Nowa energetyka jądrowa Francji”. Operator szacuje w nim, że budowa EPR parami, finansowana przez 20 lat, kosztowałaby co najmniej 46 mld euro, czyli po 7,5-7,8 mld za sztukę. Byłyby znacznie droższe od budowanego z problemami EPR we Framanville, którego koszt ocenia się dziś na 12,4 mld, a tym bardziej od pierwotnie zakładanych 3,3 mld. Do każdego z nowych trzeba by doliczyć 400 mln euro na rozbiórkę starego i 500 mln euro na nieprzewidziane wydatki — pisze „Le Monde”

Rząd Francji nie wypowiedział się jeszcze w sprawie ewentualnej budowy nowych reaktorów, oficjalnie zastanawia się nad takim programem, ale EDF przygotowuje się do jego decyzji.

 

Inside the central control room, nuclear power plant/Bloomberg

Ustawa o energetyce i klimacie przyjęta we wrześniu przewiduje zmniejszenie do 2035 r. udziału energetyki jądrowej z obecnych 75 proc. do równowagi 50 proc. i 50 proc. z odnawianych źródeł. To wiąże się z zamknięciem 14 reaktorów i znacznym rozwojem paneli słonecznych i farm wiatrowych. Ustawa nie mówi jednoznacznie o budowie nowych reaktorów. W październiku ministrowie gospodarki i finansów, Bruno Le Maire oraz ekologii Elisabeth Borne przekazali EDF dokładny harmonogram przewidywanych prac w najbliższych 15 latach.

Sektor energetyki ma przedstawić do połowy 2021 r. plan, który pozwoli rządowi zadecydować, czy istnieje konieczność budowy nowych EPR — dodał dziennik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Świat żegna się z węglem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Świat żegna się z węglem ...

Wielu chętnych na unijny węglowy fundusz

Dziesięć polskich regionów najmocniej związanych z węglem może dostać dodatkowe fundusze na transformację w ...

Saudowie rzucają rękawicę Rosji w Europie

Wojna cenowa na rynku ropy zaczyna się na dobre. Arabia Saudyjska proponuje klientom z ...

Czarne chmury nad Gazpromem

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne ...

Ropa na huśtawce

Takiego wzrostu ceny ropy w ciągu jednego dnia, jak w miało to miejsce w ...

Naftogaz wystawia Rosji rachunek za Krym

Ukraiński koncern będzie przed międzynarodowym sądem walczył o zajęte aktywa na Krymie oraz o ...