Sześć nowych reaktorów EPR za 46 mld euro

Bloomberg

Budowa we Francji sześciu nowych europejskich reaktorów ciśnieniowych EPR kosztowałaby co najmniej 46 mld euro — wyliczył operator Eléctricité de France – poinformował  dziennik „Le Monde” na podstawie poufnego dokumentu przedstawionego radzie administracyjnej EDF 25 lipca

Rada zapoznała się wtedy z pierwszą wersją projektu „Nowa energetyka jądrowa Francji”. Operator szacuje w nim, że budowa EPR parami, finansowana przez 20 lat, kosztowałaby co najmniej 46 mld euro, czyli po 7,5-7,8 mld za sztukę. Byłyby znacznie droższe od budowanego z problemami EPR we Framanville, którego koszt ocenia się dziś na 12,4 mld, a tym bardziej od pierwotnie zakładanych 3,3 mld. Do każdego z nowych trzeba by doliczyć 400 mln euro na rozbiórkę starego i 500 mln euro na nieprzewidziane wydatki — pisze „Le Monde”

Rząd Francji nie wypowiedział się jeszcze w sprawie ewentualnej budowy nowych reaktorów, oficjalnie zastanawia się nad takim programem, ale EDF przygotowuje się do jego decyzji.

 

Inside the central control room, nuclear power plant/Bloomberg

Ustawa o energetyce i klimacie przyjęta we wrześniu przewiduje zmniejszenie do 2035 r. udziału energetyki jądrowej z obecnych 75 proc. do równowagi 50 proc. i 50 proc. z odnawianych źródeł. To wiąże się z zamknięciem 14 reaktorów i znacznym rozwojem paneli słonecznych i farm wiatrowych. Ustawa nie mówi jednoznacznie o budowie nowych reaktorów. W październiku ministrowie gospodarki i finansów, Bruno Le Maire oraz ekologii Elisabeth Borne przekazali EDF dokładny harmonogram przewidywanych prac w najbliższych 15 latach.

Sektor energetyki ma przedstawić do połowy 2021 r. plan, który pozwoli rządowi zadecydować, czy istnieje konieczność budowy nowych EPR — dodał dziennik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zwiekszył tranzyt przez Ukrainę

Rosjanie nie mają wyjścia i po obcięciu im o połowę dostępu do gazociągu Opal ...

LNG zapewni bezpieczeństwo energetyczne, LPG już to zrobił

Niedawne wpłynięcie do terminalu w Świnoujściu statku „Clean Ocean” z dostawą skroplonego gazu ziemnego ...

Turcja rozrabia na szelfie Cypru

Unia zaostrzy sankcje wobec Turcji za prowadzenie bezprawnych wierceń na szelfie Cypru. W poniedziałek ...

OPEC zaprasza 20 krajów

Kartel eksporterów ropy zaprosił na spotkanie w sprawie przedłużenia ograniczenia wydobycia, 20 państw spoza ...

Zatrzymano byłych menedżerów Lotos Petrobaltic

Według prokuratury prezes Zbigniew P., wiceprezes Dariusz W. oraz Zbigniew N. kierownik projektu zagospodarowania ...

Fortum wykupi Duon do końca

Fortum Holding ogłosił przymusowy wykup ponad 7,96 mln akcji Duonu, uprawniających do 6,65 proc. ...